Turqia thuhet se ka testuar një raketë balistike të ndërtuar fshehurazi

Turqia ka testuar një raketë balistike me rreze të shkurtër të prodhimit vendas mbi Detin e Zi të martën, sipas dy personave të njohur me këtë çështje.

Sipas Bloomberg, Një platformë e lëvizshme u përdor për të gjuajtur raketën nga një aeroport pranë qytetit port të Rizes rreth orës 7 të mëngjesit me kohën lokale, thanë njerëzit, të cilët kërkuan të mbeten anonimë sepse nuk janë të autorizuar të komentojnë. Predha fluturoi 561 kilometra përpara se të binte në brigjet e portit të Sinopit, më e largëta që ka udhëtuar ndonjë armë e tillë e zhvilluar në vend, thanë ata.

Projekti i fshehtë i raketave i quajtur Tayfun, ose Typhoon në turqisht, është duke u zhvilluar prej disa vitesh, thanë njerëzit pa dhënë detaje. Presidenca e Industrisë së Mbrojtjes, e cila mbikëqyr zhvillimin e armëve të prodhuara në vend, refuzoi të zbulojë ndonjë informacion rreth projektit.

Turqia mori dorëzimin e një sistemi të avancuar të mbrojtjes raketore S-400 të prodhuar nga Rusia, një armik kryesor i NATO-s, në vitin 2019, dy vjet pasi Ankaraja nënshkroi një marrëveshje me Moskën për të blerë sistemin me shpresën se bashkëpunimi mund ta ndihmojë atë të zhvillojë sistemin e vet. programi i mbrojtjes nga raketat balistike. SHBA e sanksionoi Turqinë dhe e ndaloi atë të punonte dhe të merrte avionët stealth të Lockheed Martin Corp. si përgjigje.


Shtuar 18.10.2022 16:07