Tri arsye pse jeni vazhdimisht të uritur

Një nga ankesat më të zakonshme të atyre që përpiqen të humbin peshë është se ata janë vazhdimisht të uritur, kështu që ata hanë vakte të shpeshta dhe në fakt jo aq të shëndetshme

Në fakt, të gjithë mund të ndjehemi të uritur edhe pak kohë pas vaktit.

Por pse mund të ndodhë kjo? Shihni tre arsye të mundshme sipas ekspertëve!

1. Mungesa e gjumit

E vërteta është se në shumë njerëz mungesa e gjumit mund të çojë në një rritje të ndjenjës së urisë dhe kjo është për shkak se hormonet natyrore të trupit rregullohen. Kështu, si rezultat, ata papritmas mund të ndiejnë një dobësi në rezistencën ndaj ushqimeve të shijshme, dhe kështu të kenë si rezultat shtimin e peshës së tyre.

2. Marrja e pamjaftueshme e ujit

Uji është një nga elementët kryesorë për të shuar oreksin tuaj pasi shkakton ngopje. Në fakt, sipas hulumtimit, gratë që konsumuan gjysmë litër ujë 30 minuta para ngrënies, pas një periudhe prej tetë javësh, ulin oreksin e tyre dhe humbin peshë.

3. Marrja e tepërt e sheqerit

Studime të ndryshme kanë konfirmuar se marrja e tepërt e sheqerit duket se rrit oreksin, pikërisht sepse shkakton prodhim më të lartë të grelinës. Pra, ndërsa zvogëlohet marrja e sheqerit, zvogëlohet edhe dëshira e vazhdueshme për të ngrënë./albeu.com

 

 


Shtuar 11.07.2021 22:57

Tags: , , ,