Tërmeti me magnitudë 7.0 godet Meksikën

Një tërmet i fuqishëm ka goditur jugperëndimin e Meksikës, duke shkaktuar lëkundje deri në Mexico City dhe duke vrarë të paktën një person, raporton albeu.com.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti me magnitudë 7.0 goditi 2.5 milje (4 kilometra) në lindje-verilindje të Los Organos de San Agustín, rreth 8 milje nga qyteti turistik i bregdetit të Paqësorit, Acapulco.

Pas tërmetit të parë, janë regjistruar edhe 92 termete të tjera me magnitudë më të vogël, raporton albeu.com.

Nga tërmeti, përveç dëmeve materiale, ka humbur jetën një 19-vjeçar i quajtur Eliodoro Hurtado.

Tërmetet nuk janë të rralla në Meksikë për shkak të vendndodhjes së tij në buzë të pllakës tektonike të Amerikës së Veriut.

Dy tërmete të mëdha goditën vendin në shtator 2017, dhe më 19 shtator 1985, një dridhje me magnitudë 8.0 vrau rreth 9,500 njerëz në dhe rreth qytetit të Meksikës./albeu.com


Shtuar 8.09.2021 09:48