Tërmet i fuqishëm në Korfuz, lëkundjet ndjehen edhe në Sarandë

Rreth orës 6:20 minuta të mëngjest të sotëm, një tërmet me magnitudë 4.8 u raportua pranë Korfuzit, Kerkyra dhe ishujve jonianë në Greqi. Lëkundjet u ndjenë edhe në vendin tonë , në Sarandë, Gjirokastër, dhe Vlorë.

Sipas Qendrës Kërkimore Gjermane, për Gjeoshkencat (GFZ), tërmeti goditi të premten, më 22 mars 2024, në orën 6:20 të mëngjesit me orën lokale, në një thellësi të cekët prej 10 km.

 

Tërmetet e cekëta ndihen më fort se sa më të thellët, pasi janë më afër sipërfaqes. Madhësia e saktë, epiqendra dhe thellësia e tërmetit mund të rishikohen brenda orëve ose minutave të ardhshme, pasi sizmologët shqyrtojnë të dhënat dhe përsosin llogaritjet e tyre, ose kur agjencitë e tjera lëshojnë raportin e tyre.

Nga të dhënat paraprake sizmike, tërmeti me siguri është ndjerë nga shumë persona në zonën e epiqendrës.

Nuk duhet të ketë shkaktuar dëme të konsiderueshme, përveç objekteve që kanë rënë nga raftet, xhamat e thyer, etj.

Në Othonoi që ndodhet 21 km nga epiqendra, tërmeti duhet të ishte ndjerë si një lëkundje e lehtë.

Lëkundje të dobëta mund të jenë ndjerë në Agios Georgis që ndodhet 35 km nga epiqendra, Kontokali  47 km larg, Kanali,  51 km larg, Korfuz  53 km larg, Sarandë 64 km larg, Gjirokastër 84 km larg, dhe Vlorë  90 km larg.

 


Shtuar 22.03.2024 07:47