Tentuan të kalonin me makinë lumin Devoll, ngecin mes ujit turistët hungarezë (VIDEO)

Disa turistë hungarezë kanë tentuar të kalonin lumin Devoll me makinë, por kanë mbetu në mes të ujit.

Shkak i ngecjes së tyre është bërë rrjedha e furishme e lumit dhe thellësia.

Zjarrfikësit e Maliqit kanë shpëtuar turistët e huaj nga mbytje.  Ata që ka bërë të mundur nxjerrjen e tyre pa pësuar lëndime.

Njoftimi i policisë:

Maliq

Policia dhe zjarrfikësit, shpëtojnë 4 turistë hungarezë që rrezikuan të mbyteshin në lumin Devoll.

Shërbimet e policisë pas njoftimit të marrë nga banorët e fshatit Plovisht, Maliq, se disa turistë të huaj, kishin mbetur në mes të lumit Devoll, me automjetin e tyre tip fuoristradë dhe rrezikonin të mbyteshin për shkak të prurjeve të mëdha të lumit, menjëherë kanë shkuar në vendngjarje dhe kanë thirrur në ndihmë shërbimet e zjarrfikëses Maliq, me ndihmën e të cilëve, u bë e mundur nxjerrja e turistëve nga uji.

Turistët hungarezë, kanë falenderuar punonjësit e policisë dhe zjarrfikësit që ju erdhën në ndihmë në kohën e duhur duke ju shpëtuar jetën./albeu.com

 


Shtuar 15.10.2021 13:40