Temperaturat arrijnë 54 gradë, Kalifornia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Kalifornia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për të adresuar shqetësimet e sistemit të energjisë, pasi pjesë të jug-perëndimit të SHBA raportuan temperatura të larta deri në 54 gradë.

Një paralajmërim i tepërt i nxehtësisë është në fuqi për pjesën më të madhe të Arizonës dhe Kalifornisë dhe zonat jugore të Nevada dhe Utah.

Njerëzve u është kërkuar të qëndrojnë në zona me ajër të kondicionuar dhe jo në diell.

Kalifornianëve gjithashtu u është kërkuar që të kursejnë energji gjatë periudhave të pikut, pasi temperaturat pritet të qëndrojnë midis 37-43 gradë Celsius.

Guvernatori Gavin Neësom tha se gjendja e jashtëzakonshme, e cila është në fuqi deri në orën 23:59 të Shtunën do të zvogëlojë sforcimin në infrastrukturën e energjisë dhe rritjen e kapacitetit të energjisë./albeu.com

Shtuar 18.06.2021 15:18