Sulm me bombë në një autobus ushtarak në Damask, 14 të vrarë

Një sulm me bombë ka ndodhur në një autobus ushtarak në Damaskun qendror, ku janë vrarë 14 persona, thonë mediat shtetërore siriane.

Lënda plasëse e lidhur me automjetin u shpërthye ndërsa kaloi nën urën Jisr al-Rais gjatë së mëngjesit, njoftoi agjencia e lajmeve Sana.

Edhe pse Siria është përfshirë nga një luftë civile për një dekadë, sulme të tilla në kryeqytet janë gjithnjë e më të rralla.

Rajoni është bastioni i fundit i grupeve rebele dhe xhihadiste që janë përpjekur të përmbysin Presidentin Bashar al-Assad që nga viti 2011.

Lufta ka lënë të paktën 350,000 njerëz të vdekur dhe ka bërë që gjysma e popullsisë të braktisë shtëpitë e tyre, përfshirë gati gjashtë milionë refugjatë jashtë vendit./albeu.com


Shtuar 20.10.2021 16:11