Shpërthen tubacioni i amoniakut, Rusia: Mund të ndërpresim marrëveshjen për eksportin e grurit nëse nuk rikthehet në funksion

Rusia ka fajësuar Ukrainën për një shpërthim në një tubacion kyç të amoniakut dhe thotë se mund të ketë një ndikim “negativ” në përpjekjet për të rinovuar një marrëveshje historike të eksportit të grurit.

Moska ka akuzuar grupet “sabotuese” ukrainase për shpërthimin që dëmtoi tubacionin Togliatti-Odesa të hënën.

Dhe Kremlini thotë se nuk do të rinovojë marrëveshjen e vitit të kaluar për eksportin e grurit me Kievin, nëse tubacioni nuk është funksional.

Por presidenti Volodymyr Zelensky i mohoi akuzat dhe tha se shpërthimi ishte shkaktuar nga bombardimet ruse.

Para luftës, tubacioni prej 2,500 km, i cili shkon nga qyteti rus i Togliatti në tre porte të Detit të Zi në Ukrainën jugore dhe perëndimore, eksportonte 2.5 milion ton amoniak në vit.

Por operacionet në tubacion ndalën pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022.

Gjatë bisedimeve për të siguruar eksportin e grurit nga Ukraina vitin e kaluar, Kievi dhe Moska arritën një marrëveshje për të siguruar kalimin e sigurt të amoniakut përmes tubacionit, i cili është një përbërës kyç në prodhimin e plehrave.

Marrëveshja historike e ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia u ra dakord fillimisht në qershor 2022 për 120 ditë dhe që atëherë është zgjatur tre herë. Marrëveshja aktuale është caktuar të skadojë më 17 korrik.

Por duke folur me gazetarët në Moskë, sekretari i shtypit i Kremlinit Dmitry Peskov tha se shpërthimi “mund të ketë vetëm një ndikim negativ” në bisedimet për rinovimin e marrëveshjes.

“Ju e dini që kjo temë figuronte si një pjesë integrale e gjysmës së marrëveshjes që na shqetësonte, kështu që ky është një tjetër ndërlikim në drejtim të zgjatjes së marrëveshjes. Ne nuk e dimë se çfarë lloj shkatërrimi ka, ne nuk e dimë se çfarë do të bëjë pala ukrainase më pas,” shtoi Peskov.

Të mërkurën, zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova tha se do të duheshin nga një deri në tre muaj për të riparuar dëmet e shkaktuara në tubacion, por ministri i Industrisë dhe Tregtisë Denis Manturov tha të enjten se Moska nuk ka akses në seksionin e dëmtuar.

Ukraina ka mohuar me forcë se qëndron pas shpërthimit dhe këmbënguli se Moska e kreu sulmin.

Presidenti Zelensky u tha gazetarëve se sulmi kishte ndodhur në një “zonë gri” midis territorit të kontrolluar nga Ukraina dhe Rusia dhe bëri një dallim midis shpërthimit dhe shpërthimit në digën Khakovka.