Shkon në 40 numri i viktimave nga sulmi rus në Dnipro

Numri i njerëzve të vrarë në sulmin me raketa ruse të së shtunës në një bllok banimi në qytetin jug-qendror të Ukrainës, Dnipro, është rritur në 40, sipas një zyrtari lokal.

Viktimat nga sulmi përfshinin një vajzë 15-vjeçare, tha Presidenti Volodymyr Zelensky.

Operacionet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë dhe deri më tani janë shpëtuar 39 persona.

Të dielën, Komanda e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se nuk kishte asnjë dyshim se një raketë ruse Kh-22 ishte përdorur në sulm.

I projektuar fillimisht si një raketë kundër anijeve, Kh-22 është një armë më e vjetër dhe më pak e saktë se shumica e raketave moderne. /albeu.com


Shtuar 16.01.2023 12:23