Rëndohet bilanci, më shumë se 22 mijë të vdekur, Erdogan: Reagimi nuk ishte aq i shpejtë sa dëshironim

Numri i të vdekurve nga tërmetet e së hënës ka kaluar tashmë 22,300.

Zyrtarët turq dhe mjekët thonë se 18,991 njerëz kanë vdekur atje për shkak të tërmetit, ndërsa ka pasur 3,377 të vdekur në Siri, sipas agjencisë së lajmeve AFP, duke e çuar totalin aktual në 22,368.

Nga ana tjetër, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka pranuar se përgjigja e qeverisë ndaj tërmetit të së hënës nuk ka qenë aq e shpejtë sa ai kishte shpresuar.

Erdogan është përballur me kritika nga të mbijetuarit për një numër të pamjaftueshëm të shpëtimtarëve dhe ndihmave humanitare që janë dërguar në ditët e para pas tërmetit.

Duke folur me gazetarët në qytetin jugor Adiyaman, i cili gjithashtu u godit nga tërmeti, ai tha në komentet e cituara nga AFP: “Aq shumë ndërtesa u dëmtuan sa për fat të keq, ne nuk ishim në gjendje të përshpejtonim ndërhyrjet tona aq shpejt sa kishim dëshiruar.”

Ai tha gjithashtu se disa njerëz po plaçkisnin tregjet dhe sulmonin bizneset./Albeu.com/


Shtuar 10.02.2023 14:07