Reforma Zgjedhore përplas forcat politike në Kuvend, deputetët e opozitës bllokojnë foltoren dhe hipin mbi karrige, anulohet seanca

Kuvendi i Shqipërisë është shoqëruar përgjatë gjithë ditës së sotme me debate të forta jo vetëm mes mazhorancës dhe opozitës, por dhe brenda opozitës.

Ishte fillimisht debati i zjarrtë mes Bardhit dhe Bashës në mëngjes, që tensoinoi situatën brenda të djathtëve.

Ndrkohë që mbrëmja ka qenë edhe më e nxehtë për shkak të Reformës Zgjedhore, pasi deputetët e mazhorancës kanë refuzuar të votojnë ndryshimet.

Pas këij momenti deputetët e opozitës kanë bllokuar foltoren si dhe kanë hipur mbi karrige duke bërë që seanca e sotme plenare të anulohet.

Ndërkohë jashtë sallës së kuvendit në një deklaratë për mediat Gazment Bardhi tha se opozita ka të drejtë të caktojë përfaqësuesit e vet në komisionin e reformës zgjedhore.

Ka një tentativë të qartë të grupit të PS për të penguar përfaqësimin e opozitës në këtë komision për të zvarritur realizimin e reformës zgjedhore.

Nëse opozitës i mbyllet çdo hapësirë, Kuvendi nuk mund të funksionojë në mënyrë normale. Kur nuk realizohen kërkesat e interpelancës, kur nuk lejohen komisionet, kjo do të thotë se parlamenti ka humbur çdo mundësi bashkëjetese normale mes pozitës dhe opozitës”, u shpreh Bardhi.


Shtuar 5.10.2023 20:57