Pse nuk duhet të vishni të njëjtat rroba dy ditë rresht

Nëse ju ka ndodhur të vishni një bluzë apo rrobë tjetër, dy ditë rresht, mos e bëni më. Albeu.com do ju sjellë disa arsye të forta pse nuk duhet t’i vishni më shumë se njëherë rrobat.

Mund të shkaktojë puçrra në trup

Nëse keni pasur probleme me puçrrat në shpinë ose gjoks, duhet të ndryshoni rrobat tuaja çdo ditë. Rrobat e pista mbledhin djersën dhe bakteret që transferohen në çdo zonë që mban qime në trupin tuaj, duke shkaktuar bllokimin e poreve. Djersa e kombinuar me qelizat e vdekura të lëkurës mund të shkaktojë acarim dhe të çojë në puçrra fytyre në pothuajse çdo pjesë të trupit tuaj, duke përfshirë shpinën, kofshët dhe madje edhe të pasmet.

Mund të çojë në erë të pakëndshme të trupit

Nëse dëshironi ta shtyni ditën tuaj të larjes sa më gjatë të jetë e mundur, ju kuptojmë plotësisht. Por rrobat tuaja janë në kontakt me aroma më pak se të freskëta, të tilla si djersa e sqetullës. Mikrobet dhe bakteret e duan djersën , dhe kombinimi i të dyjave çon në erë të pakëndshme të trupit.

Mund të jeni duke e ekspozuar veten ndaj mikrobeve të njerëzve të tjerë

Është një gjë të jesh i ekspozuar ndaj vajrave dhe baktereve të trupit tënd gjatë gjithë ditës, por është krejtësisht tjetër gjë të jesh i mbështjellë me bakteret e njerëzve të tjerë. Të gjithë kemi baktere në lëkurën tonë dhe shumica e mikrobeve që përfundojnë në rrobat tona vijnë nga trupi ynë. Por është gjithashtu e mundur që të merrni  mikrobet në rrobat tuaja nga njerëzit e tjerë, dhe megjithëse ato shpesh janë të padëmshme, disa prej tyre mund të shkaktojnë infeksion, veçanërisht nëse keni probleme me lëkurën.

Mund t’ju shkaktojë skuqje

Nëse keni vënë re ndonjëherë një skuqje të lëkurës tuaj, kjo mund t’ju japë motivimin për të ndërruar rrobat më shpesh. Rrobat janë në kontakt të ngushtë me lëkurën tuaj dhe nëse rrobat e ndotura fërkohen me të, vajrat dhe bakteret e bllokuara në pëlhurë mund të shkaktojnë acarim të lëkurës./albeu.com


Shtuar 26.07.2022 17:04