Policia bën bilancin, arrestohen 10 shoferë të alkoolizuar, mbi 11 mijë gjoba

Policia Rrugorë ka pasqyruar arrestimet, gjobat, pezullimet dhe bllokimet e automjeteve e të shoferëve që kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor në periudhën 05.05.2024 – 11.05.2024.

Blutë bëjnë me dije se javën që lamë pas janë arrestuar dhe vënë nën hetim 18 shoferë, janë gjobitur 11.321 të tjerë, si dhe janë bllokuar 8 automjete.

18 Arrestime dhe procedime penale:

10 persona për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit.

4 persona për pa leje drejtimi.

3 persona për shkelje të rregullave të qarkullimit.

1 persona u procedua për korupsion aktiv.

Masat administrative:

11.321 masa administrative të vendosura, mesatarisht 1,617në ditë.

43 masa për xhama të zinj.

548 masa për shpejtësi mbi normat e lejuara.

437 masa për përdorim celulari gjatë drejtimit.

582 masa për mos vendosjen e rripit të sigurimit.

13 masa për mosrespektim të sinjalit “Stop”.

605 masa për mosdhënie përparësi qytetarëve.

7481 masa për qëndrim të gabuar.

Pezullime dhe bllokime:

8 raste pezullim për drejtim nën ndikimin e alkoolit.

87 raste për tejkalim shpejtësie.

35 raste të ndryshme

8 automjete u bllokuan, përfshirë 1 me targa të huaja.


Shtuar 12.05.2024 15:30