Përfshihen nga zjarri lagjet më të varfra në Korenë e Jugut, qindra të evakuuar në Suel

Qindra njerëz janë evakuuar pas një zjarri që shpërtheu në një qytezë në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul.

Rreth 60 shtëpi raportohet se janë shkatërruar nga zjarri i mëngjesit të së premtes në fshatin Guryong.

Nuk ka pasur raportime për të vdekur apo të plagosur, sipas BBC.

Mediat e Koresë së Jugut e kanë cilësuar zonën ku ra zjarri si lagjen e fundit të varfër të kryeqytetit.

Më shumë se 900 zjarrfikës dhe disa helikopterë iu deshën pesë orë për të shuar flakët.

Presidenti Yoon Suk-yeol bëri thirrje për përpjekje të gjithanshme për të minimizuar dëmet dhe për të mobilizuar të gjithë zjarrfikësit dhe pajisjet në dispozicion, sipas zëdhënëses së tij.

Yoon është aktualisht në Zvicër për samitin e Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Shkaku i saktë i zjarrit është ende i panjohur, por zona ka qenë gjithashtu e prirur ndaj zjarreve dhe përmbytjeve, me shumë shtëpi të ndërtuara me karton dhe dru. Sipas Korea Times, fshati Guryong ka pësuar të paktën 16 zjarre që nga viti 2009.

U formua në vitet 1980 nga njerëz të dëbuar nga lagjet e tyre të vërteta nga projektet e rizhvillimit nën qeverinë ushtarake të asaj kohe, por përpjekjet për të zhvilluar zonën janë dështuar nga mosmarrëveshjet midis organeve qeverisëse vendore dhe banorëve.

Fshati Guryong është në buzë të distriktit të pasur Gangnam, i cili ka disa nga pasuritë e paluajtshme më të shtrenjta të vendit./albeu.com


Shtuar 20.01.2023 09:10