Në këtë vend të botës nuk lejohet të shërbehet mish

I banuar që nga viti 1800 para Krishtit, Varanasi është i mirënjohur për të qenë një nga qytetet më të vjetra të gjalla në Tokë dhe një nga më të shenjtët për 1.2 miliardë hindu në botë.

Çdo ditë, ndërsa zhurma e ziles së kambanave të tempullit jehonte, dhjetëra mijëra besimtarë zbresin shkallët e 88 ghat guri të qytetit dhe zhyten në lumin Gange për të larë mëkatet e tyre.

Të afërmit e pikëlluar dynden në dy terrenet e djegies së Varanasit, ku pirat e funeralit digjen gjatë gjithë kohës, duke besuar se vetë Shiva pëshpërit mantra Tarak (kënga e çlirimit) në veshët e të gjithë atyre që janë djegur aty, duke u dhënë moksha të menjëhershme ose shpëtim.

Dhe meqenëse ndjekësit e Shivës besojnë se ai është një Zot vegjetarian, ai dhe shumica e banorëve të tjerë të Varanasit ndjekin një dietë të rreptë sattvic (“vegjetariane të pastër”).

“Familja ime dhe unë kemi qenë vegjetarianë të pastër për breza. Ne refuzojmë të pimë edhe ujë në një shtëpi ku konsumohen vezë,” tha Giri ndërsa më zbriti.

Varanasi mund të jetë kryeqyteti shpirtëror i Indisë, por nuk është saktësisht i njohur për joshjen e pelegrinëve të kuzhinës. Shumica e udhëtarëve me ushqim dynden në qendrat e famshme epikuriane të vendit në Delhi, Kolkata ose Chennai përpara se të shkojnë në Varanasi.

Megjithatë, kuzhinierët nga e gjithë bota kanë filluar të marrin frymëzim nga trashëgimia e kuzhinës, duke rikrijuar shijet e saj në restorantet e tyre.

Kuzhinieri me dy yje Michelin, Atul Kochhar, e quajti restorantin e tij modern indian në Londër Benares (emri i Varanasit gjatë sundimit britanik). Në librin e tij të gatimit me të njëjtin emër, kuzhinieri shfaq recetat vegjetariane, si petullat me qiqra dhe sallata me domate të trashëgimisë, që nxjerrin në pah kombinimet e shijes së ëmbël dhe të ëmbël që gjenden zakonisht në qytet.

Edhe shefi i famshëm indian Sanjeev Kapoor ka shkruar për dashurinë e tij për ushqimin Varanasi, duke theksuar ofertat e shkëlqyera vegjetariane.

Sigurisht, në një vend që është 80% hindu dhe 20% vegjetarian, opsionet pa mish janë të kudogjendura në Indi. Por ajo që e bën kuzhinën vegjetariane të Varanasit kaq interesante është se si specialitetet e saj sattvic dhe vegjetariane ndikohen drejtpërdrejt nga ndjenja e saj e fortë e spiritualitetit.

Një menu sattvic bazohet në parimet Ayurvedike dhe i përmbahet standardeve më të rrepta të vegjetarianizmit të përshkruara nga Dharma Sanatana, një formë absolute e hinduizmit.

Si e tillë, ndalon përdorimin e qepës dhe hudhrës në gatim, të cilat besohet se rrisin zemërimin, agresionin dhe ankthin, ndër të tjera./tiranapost


Shtuar 2.11.2021 08:21