NATO shkaktoi pushtimin rus? Përgjigjet Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, është shprehur se NATO ka dekada që përpiqet për marrëdhënie të mira me Rusinë.

Komentet Stoltenberg i bëri në një intervistë për gazetën malazeze “Vijesti”, pas akuzave se ishte NATO që shkaktoi luftën në Ukrainë.

Stoltenberg: NATO ka dekada që përpiqet për marrëdhënie më të mira me Rusinë. Ne themeluam Këshillin NATO-Rusi, ramë dakord për Aktin Themelues të NATO-Rusi dhe i kërkuam Rusisë të punonte së bashku për të forcuar sigurinë në zonën euro-atlantike, por Rusia hoqi dorë nga ndërtimi më i madh i besimit dhe partneritetit të afërt dhe bashkëpunimit të përbashkët. Më vjen shumë keq për këtë.

Shefi i NATO-s e cilëson luftën e Rusisë në Ukrainë shkelje të ligjit ndërkombëtar, raporton abcneës.al. lufta, sipas tij, minon seriozisht sigurinë dhe stabgilitetin kombëtar.

Stoltenberg: Për shumë vite, Rusia përdori dhunë dhe frikësim. Tani po bën një luftë brutale kundër Ukrainës, e cila minon seriozisht sigurinë dhe stabilitetin ndërkombëtar dhe është një shkelje e pacipë e ligjit ndërkombëtar. Mizoria e tmerrshme e Rusisë ka prodhuar vuajtje të pamatshme njerëzore dhe zhvendosje masive, duke prekur në mënyrë disproporcionale gratë dhe fëmijët. Rusia mban përgjegjësinë e plotë për këtë fatkeqësi humanitare. Ai duhet të ndalojë menjëherë këtë luftë dhe të tërhiqet nga Ukraina.

Ai shprehu gatishmërinë e komunikimit me Rusinë në mënyrë që të parandalohen rreziqet dhe përshkallëzimi i situatës.

Stoltenberg: Ne mbetemi të gatshëm të mbajmë kanalet e komunikimit të hapura me Moskën për të menaxhuar dhe zbutur rreziqet, për të parandaluar përshkallëzimin dhe për të rritur transparencën. Megjithatë, çdo ndryshim në marrëdhëniet tona varet nga ndalimi i agresionit nga Rusia dhe respektimi i plotë i ligjit ndërkombëtar./albeu.com/