Ministri britanik: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë edhe një vit

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace ka thënë se lufta në Ukrainë ka ende një rrugë të gjatë, para se të përfundojë.

Duke folur në radio stacionin LBC, ai u pyet nëse do ta shihnim konfliktin të vazhdojë pas 12 muajsh.

“Unë mendoj se do ta bëjmë. Mendoj se Rusia ka treguar një shpërfillje të plotë, jo vetëm për jetën e popullit të Ukrainës, por për ushtarët e vet. “Ne jemi ulur këtu pas 12 muajsh dhe 188,000, në fakt më shumë tani, ushtarë rusë janë të vdekur ose të plagosur si rezultat i këtij llogaritjeje të gabuar katastrofike dhe agresionit të Presidentit Putin.

Kur dikush e ka kaluar kufirin dhe mendon se është në rregull ta bësh këtë me njerëzit e tu, duke drejtuar efektivisht një mulli mishi për një ushtri, unë mendoj se ai nuk do të ndalet”, tha Wallace.

Wallace tha gjithashtu se avionët luftarakë të furnizuar nga NATO mund të dërgohen në Kiev.

“Furnizuar nga NATO, po. Tashmë po flitet, mendoj, për një vend të Evropës Lindore që furnizon MiG-29″, tha ai. /albeu.com


Shtuar 23.02.2023 11:58