Më i forti në 100 vite, shkon në 521 numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Më shumë se 500 persona janë vrarë në dy vende (Turqi dhe Siri) pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore herët të hënën.

Të paktën 284 persona kanë vdekur dhe më shumë se 2,300 janë plagosur në Turqi, sipas nënpresidentit të vendit Fuat Oktay. 

Në Siri, të paktën 237 njerëz u vranë dhe 639 u plagosën, njoftoi agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA, duke cituar një zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë. 

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Turqi dhe Siri tani është të paktën 521, shkruan CNN. 

Tërmeti është një nga më të fortët që ka goditur Turqinë në më shumë se 100 vjet dhe shkaktoi lëkundje në të gjithë rajonin, duke shembur ndërtesa dhe duke i bërë banorët të vrapojnë në rrugë.

Më shumë se 1,700 ndërtesa u dëmtuan në 10 qytete turke, tha zëvendëspresidenti turk. /Albeu.com/


Shtuar 6.02.2023 08:28