Mbretëria e Bashkuar i bashkohet SHBA-së, Japonisë dhe Kanadasë për të ndaluar importet e arit rus

Britania e Madhe, SHBA, Japonia dhe Kanadaja do të udhëheqin G7 në ndalimin e importit të arit rus, është njoftuar.

Eksportet e reja të arit rus nuk do të lejohen më të hyjnë në të katër vendet, pasi u zbatuan masa të reja të ashpra të krijuara për të rritur presionin mbi Kremlinin në mes të luftës së tij në Ukrainë.

Ari është eksporti më i madh jo-energjetik i Rusisë, me vlerë 12.6 miliardë paund për ekonominë ruse në vitin 2021.

Kufizimet e importit në Mbretërinë e Bashkuar tani do të zbatohen për mbi 13.5 miliardë paund eksporte ruse.

Duke folur për masat e reja, kryeministri Boris Johnson tha: “Masat që kemi shpallur sot do të godasin drejtpërdrejt oligarkët rusë dhe do të godasin në zemër të makinës luftarake të Putinit.

“Putini po shpërdoron burimet e tij në pakësim për këtë luftë të pakuptimtë dhe barbare. Ai po financon egon e tij në kurriz të popullit ukrainas dhe rus.

“Ne duhet t’i japim uri regjimit të Putinit nga financimi i tij. Britania e Madhe dhe aleatët tanë po bëjnë pikërisht këtë.”

Ndalimi do të hyjë në fuqi së shpejti dhe do të zbatohet për arin e sapo nxjerrë ose të rafinuar.

Ai nuk do të ndikojë në arin me origjinë ruse që është eksportuar më parë nga Rusia, shtoi qeveria britanike./albeu.com