Kryebashkiaku i Kievit jep lajmin e mirë: Irpin thuajse në duart e Ukrainës

Pothuajse i gjithë qyteti i Irpin, i cili ka parë luftime të ashpra javët e fundit, është në duart e Ukrainës, tha kryebashkiaku i Kievit.

Më herët në mars, mijëra banorë u larguan nga Irpin, i cili është vetëm 20 km (12 milje) në veri-perëndim të Kievit, përmes mbetjeve të një ure të hedhur në erë ndërsa artileria ruse dhe sulmet ajrore goditën zonën.

Vitali Klitschko u tha gazetarëve se forcat ukrainase kishin shtyrë trupat atje dhe gjithashtu në qytetin Makariv, në perëndim të Kievit.

Ai tha se forcat ukrainase kishin “shkatërruar planin për të bërë një rrethim të Kievit”.

Ish-boksieri tha gjithashtu se kishte sulme që po ndodhnin në veri dhe lindje të qytetit. Kur u pyet nga Lyse Doucet i BBC-së për shpërthimet që dukej se po i afroheshin qendrës së qytetit, ai tha: “Ata nuk do të vijnë kurrë në Kiev”.

Klitschko hodhi poshtë si “propagandë” pretendimet ruse se një qendër tregtare e bombarduar të hënën në fillim të kësaj jave po përdorej si një dyqan armësh.

Siç kemi raportuar, trupat ukrainase kanë kundërsulmuar forcat ruse në disa zona të vendit, duke përfshirë qytetin e vogël jugor të Voznesensk, ku forcat ruse u zmbrapsën dhe një kolonë e blinduar u shkatërrua, dhe në Kherson, afër Krimesë./albeu.com

Shtuar 23.03.2022 18:00