Kremlini: Khersoni së shpejti do të aneksohet plotësisht nga Rusia

Në qytetin port jugor të Ukrainës, Kherson, i pari që ra në luftë, një zyrtar i Kremlinit ka thënë se plani i Rusisë është që të aneksojë rajonin sa më shpejt të jetë e mundur.

“Përfshirja e rajonit Kherson në Federatën Ruse do të jetë e plotë, e ngjashme me pranimin e Krimesë,” citohet të ketë thënë Sergei Kiriyenko, nënkryetari i parë i administratës së Moskës në një raport të shpërndarë nga deputeti rus Igor Kastyukevich.

Kiriyenko tha gjithashtu se shpërndarja e pasaportave ruse do të fillojë shumë shpejt në qytet dhe do t’i ofrohet “çdo banori të Khersonit që dëshiron” shtetësinë ruse.

Është folur për një referendum në Kherson që kur ai ra në duart e forcave ruse në fillim të marsit, por zyrtarët e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar paralajmëruan muajin e kaluar se ai “pothuajse me siguri” do të manipulohej në mënyrë që Moska të mund të legjitimonte kontrollin e saj.

Në përditësimin e saj më të fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se forcat ukrainase vazhduan të luftojnë në rajon dhe “kohët e fundit arritën njëfarë suksesi duke kundërsulmuar… duke përfshirë rifitimin e një terreni në bregun lindor të lumit Ingulets”./albeu.com

Shtuar 8.06.2022 12:00