Jo vetëm Anxhela Peristeri, një tjetër shqiptar do të performojë në finalen e Eurovision 2021

Mbrëmjen e djeshme u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e “Eurovision 2021”, në Roterdam të Holandës.

Anxhela Peristeri ishte e para që u kualifikua për në natën finale, ku do të përfaqësojë Shqipërinë me këngën “Karma”.

Përveç saj, një tjetër shqiptar arriti të kualifikohej për në natën finale dhe ai është Gjon Muharremaj, i njohur me emrin artistik Gjon’s Tears, i cili përfaqëson Zvicrën me këngën “Tout l’Universe”.

Me dhjetë shtetet finaliste të përzgjedhura në gjysmëfinalen e dytë, është plotësuar lista e plotë prej 26 shtetesh që do të performojnë të shtunën në finalen e madhe, pra më 22 maj. Ajo do të mbahet në “Ahoy Arena”.

Lista e plotë me përfaqësuesit përkatës të secilit shtet në finalen e “Eurovision 2021”:

Shqipëria: Anxhela Peristeri – “Karma”

Azerbajxhani: Efendi – “Mata Hari”

Belgjika: Hooverphonic – “The Wrong Place”

Bullgaria: VICTORIA – “Groëing Up is Getting Old”

Qipro: Elena Tsagrinou – “El Diablo”

Finlanda: Blind Channel – “Dark Side”

Franca: Barbara Pravi – “Voilà”

Gjermania: Jendrik – “I Don’t Feel Hate”

Greqia: Stefania – “Last Dance”

Islanda: Daði og Gagnamagnið – “10 Years”

Izraeli: Eden Alene – “Set Me Free”

Italia: Måneskin – “Zitti e buoni”

Lituania: THE ROOP – “Discoteque”

Malta: Destiny – “Je Me Casse”

Moldavia: Natalia Gordienko – “Sugar”

Holanda: Jeangu Macrooy – “Birth of a New Age”

Norvegjia: TIX – “Fallen Angel”

Portugalia: The Black Mamba – “Love Is on My Side”

Rusia: Manizha – “Russian Woman”

San Marino: Senhit – “Adrenalina”

Serbia: Hurricane – “Loco Loco”

Spanja: Blas Cantó – “Voy a quedarme”

Suedia: Tusse – “Voices”

Zvicra: Gjon’s Tears – “Tout l’univers”

Ukraina: Go_A – “SHUM”

Mbretëria e Bashkuar: James Newman – “Embers”.