Hakerat sulmojnë “Air Albanian”: Keni kohë deri në 14 shkurt për paratë!

“Air Albania”, linja ajrore shqiptare është sulmuar nga grupi i hakerave ransomware LockBit.

Shënimi i kërcënimit u postua në faqen e tyre më 30 janar.

Afati i fundit për pagesën e shpërblimit është më 14 shkurt, shkruan Albeu.com.

Emri i kompanisë u shfaq mes viktimave të tjera, duke përfshirë transmetuesin rajonal amerikan PBS KVIE dhe CPL Industries.

Faqja e internetit e operatorit ishte e aksesueshme në kohën e publikimit të raportit . Kompania ende nuk i është përgjigjur kërkesave për koment nga The Cyber ​​Express.

Shqipëria është përballur me njw swrw sulmesh kibernetike në muajt e fundit, për të cilat qeveria fajësoi aktorët e kërcënimit të sponsorizuar nga Irani.

Marrëdhënia midis dy kombeve ka qenë e tensionuar prej vitesh dhe është përkeqësuar vetëm pasi u shfaqën raportet se Shqipëria u ofron strehim anëtarëve të grupit opozitar, Muxhahedinët e Popullit të Iranit (MEK).

Në shtator 2022, sistemet kompjuterike të linjave ajrore, përfshirë atë të qendrave të tjera jetike të transportit të vendit, si portet detare, aeroportet dhe pikat kufitare, u mbyllën për të “neutralizuar aktin dhe sistemet e sigurta” pasi Shqipëria pësoi sulme të përsëritura kibernetike.

Ministria e Brendshme e drejtoi gishtin nga Irani, i cili gjithashtu u fajësua për ndërhyrje të mëparshme kibernetike në sistemet e vendit, shkruan Albeu.com.

“Sistemet kompjuterike të policisë kombëtare u goditën të premten nga një sulm kibernetik, i cili, sipas informacioneve fillestare, u krye nga të njëjtët aktorë që në korrik sulmuan sistemet e shërbimit publik dhe qeveritar të vendit,” tha ministria në një deklaratë asokohe.

Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin pasi e akuzoi atë se qëndron pas tentativës së sulmit kibernetik në korrik 2022 që synonte ndërprerjen e shërbimeve publike, aksesin në të dhëna dhe infiltrimin në sistemet e komunikimit qeveritar.

Sulmi i Air Albania, aviacionit dhe ransomware

Air Albania është një sipërmarrje e përbashkët e qeverisë shqiptare dhe turke, e themeluar në vitin 2018 si një partneritet publik-privat.

Partneri themelues Turkish Airlines zotëron 49.12% të aksioneve të transportuesit. Pjesa e mbetur prej 50.88% ndahet midis organit qeveritar shqiptar Albcontrol (10%) dhe kompanisë private shqiptare MDN Investment (41%).

Banda e ransomware LockBit ka synuar shpesh sektorin e aviacionit. Ai sulmoi Bangkok Airways, një kompani e madhe ajrore në Tajlandë, në shtator 2021, firmën izraelite të hapësirës ajrore dhe mbrojtjes EMIT Aviation Consulting në tetor 2021 dhe Kuwait Airlines në qershor 2022.

Dihet se grupi i hakerëve synon organizata të ndryshme, duke përfshirë ato në sektorët e kujdesit shëndetësor, financiar dhe teknologjik.  

/Albeu.com/


Shtuar 31.01.2023 20:03