Gjithçka duhet të dini për rrëzimin e dronit amerikan në Detin e Zi

Rrëzimi i dronit amerikan nga avioni luftarak rus është një ngjarje me rëndësis, kështu që AlbuEu, më poshtë ju sjell përmbledhje e gjërave kryesore që duhet të dini…

Çfarë ndodhi?

Një avion luftarak rus preu helikën e një droni amerikan, duke bërë që ai të rrëzohej në Detin e Zi.

Incidenti ka të ngjarë të rrisë tensionet midis Rusisë dhe Perëndimit pasi është takimi i parë i drejtpërdrejtë midis dy palëve që nga fillimi i pushtimit.

Ushtria amerikane tha se dy avionë rusë Su-27 fillimisht kapën dronin mbi hapësirën ajrore ndërkombëtare, duke hedhur karburant mbi aeroplanin në një përpjekje të mundshme për ta verbuar ose dëmtuar atë.

Ushtria amerikane shtoi se, avionët luftarakë më pas përdorën manovra të pasigurta për të fluturuar përpara dronit për 30 deri në 40 minutat e ardhshme, përpara se njëri të përplasej me dronin.

Sekretari për shtyp i Pentagonit, Pat Ryder tha se droni ka të ngjarë të jetë dëmtuar dhe se operatorët e tij u detyruan ta rrëzonin atë sepse ishte bërë i pakontrollueshëm.

Rusia ka mohuar që avioni i saj ka rënë në kontakt me dronin dhe ka thënë se është rrëzuar për shkak të “manovrimit të mprehtë”.

Çfarë kanë thënë SHBA dhe Rusia?

Moska ka thënë se e sheh incidentin si një provokim, megjithëse ambasadori i saj në SHBA tha se Rusia nuk dëshiron ndonjë konfrontim me Amerikën.

Ambasadori Anatoly Antonov u thirr dje nga SHBA dhe tha se kishte një “bisedë konstruktive” me ndihmës sekretaren e shtetit për Evropën, Karen Donfried.

Ndërkohë, Ryder i përshkroi veprimet e pilotëve rusë si “të pasigurta” dhe “joprofesionale”.

“Mendoj se veprimet flasin vetë,” tha ai.

Çfarë ndodh tani?

Shtetet e Bashkuara nuk kanë aktualisht aftësinë për të rikuperuar dronin MQ-9 Reaper, thotë redaktorja e Sky News për sigurinë dhe mbrojtjen, Deborah Haynes.

Ajo shpjegon se do të ketë “elementë të ndjeshëm në bord”, por “amerikanët do të kenë bërë gjithçka që munden për t’u siguruar që çdo gjë që është sekrete të mos jetë e aksesueshme: të fshihet, të shkatërrohet”.

Haynes shton se lufta në Ukrainë ka rritur trafikun ajror dhe të anijeve që operojnë rreth zonës, dhe për këtë arsye rrezikun e përshkallëzimit të paqëllimshëm.

Cilat avionë ishin të përfshirë?

Amerikan MQ-9 Reaper është një dron i pilotuar nga distanca që përdoret për vëzhgim dhe zbulim, si dhe për misione sulmi.

Ekuipazhi i tij përbëhet nga një pilot, operator sensor dhe koordinator i inteligjencës tokësore, të cilët së bashku mund ta fluturojnë mjetin në më shumë se 15 km.

Ai mund të jetë i pajisur me raketa, por komanda evropiane e SHBA-së tha se droni që u rrëzua mbrëmë ishte një avion i inteligjencës.

Avioni luftarak rus Su-27 është një shpikje e kohës sovjetike e ndërtuar fillimisht në vitin 1982 për të kundërshtuar teknologjinë e fuqishme të avionëve amerikanë.

Ai është i armatosur me një armë 30 mm dhe është i aftë të gjuajë një sërë raketash dhe bombash.

Versionet e Su-27 thuhet se janë fluturuar nga të dyja palët e luftës në Ukrainë./albeu.com