Gjendet koka prej mermeri 2,000-vjeçare e perandorit të parë të Romës

Koka prej mermeri 2,000-vjeçare e Augustit, perandorit të parë të Romës, është zbuluar në Isernia, një qytet italian në rajonin jug-qendror të Molise.

Arkeologu Francesco Giancola bëri zbulimin e jashtëzakonshëm gjatë restaurimit të një muri mesjetar që u shemb për shkak të shirave të fortë në vitin 2013.

Giancola tha se pasi e gjeti, menjëherë thirri autoritetet, kryetarin e bashkisë dhe ministrinë e trashëgimisë kulturore.

Koka e lartë 35 centimetra mund të datohet midis 20 pes dhe 10 pas Krishtit, sipas Maria Diletta Colombo, një arkeologe në departamentin rajonal të ministrisë.

Ajo ka të ngjarë të jetë shkëputur nga një statujë që ishte më shumë se 2 metra, tha Colombo./albeu.com

Shtuar 7.05.2021 08:05