Gati për përdorim, EMA do të shqyrtojë ilaçin molnupiravir kundër Covid-19

Ilaçi anti-Covid që merret nga goja po kalon në hapat e fundit drejt zyrtarizimit të përdorimit të tij.

Agjencia Evropiane e Mjekësisë (EMA) ka “filluar një shqyrtim të ilaçit antiviral oral molnupiravir” kundër COVID-19 të zhvilluar nga kompania farmaceutike Merck.

Nëse ilaçi miratohet nga EMA, do të ishte trajtimi i parë për koronavirusin që nuk ka nevojë të administrohet me gjilpëra apo infuzione intravenoze.

Në fillim të këtij muaji, Merck i kërkoi Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së që të miratojë molnupiravirin dhe pritet një vendim brenda javësh.

Kompania raportoi këtë muaj se pilula përgjysmoi shtrimet në spital dhe vdekjet në mesin e pacientëve me simptoma të hershme të COVID-19. Rezultatet ishin aq të forta sa që ekspertët e pavarur mjekësorë që monitoronin provën rekomanduan ndërprerjen e hershme.

Një pilulë antivirale që njerëzit mund të marrin në shtëpi për të reduktuar simptomat e tyre dhe për të shpejtuar shërimin mund të jetë inovator, duke lehtësuar ngarkesën dërrmuese të rasteve në spitale dhe duke ndihmuar në frenimin e shpërthimeve në vendet më të varfra me sisteme të dobëta të kujdesit shëndetësor.

Ai gjithashtu do të forconte një qasje të dyfishtë ndaj pandemisë: trajtim, me anë të mjekimit dhe parandalim, kryesisht nëpërmjet vaksinimeve./albeu.com/


Shtuar 27.10.2021 13:44