Frika nga një sulm bërthamor, Zelensky ngre alarmin: Bota duhet të veprojë tani për të ndaluar Rusinë

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për vendosjen e sanksioneve parandaluese ndaj Rusisë, duke thënë se zyrtarët e vendit kanë filluar të “përgatisin shoqërinë e tyre” për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore në luftë.

Në një intervistë për BBC, Presidenti Zelensky mohoi të ketë nxitur sulme ndaj Rusisë, duke pretenduar se një vërejtje e mëparshme ishte përkthyer gabimisht.

“Duhet të përdorni goditje parandaluese”, tha ai, duke iu referuar sanksioneve, jo sulmeve.

Në javët e fundit, ushtria ukrainase ka rimarrë pjesë të mëdha të territorit në një kundërofensivë të suksesshme që ka detyruar trupat ruse të braktisin pozicionet e mbajtura prej kohësh. Në atë që Kievi e përshkruan si përgjigjen e Moskës ndaj disfatës së saj, Presidenti Vladimir Putin ka përfshirë katër rajone pjesërisht të okupuara të Ukrainës.

Aneksimet, të cilësuara gjerësisht si të paligjshme, kanë ngritur frikën për një përshkallëzim të mundshëm në luftën shtatë-mujore. Presidenti Putin dhe zyrtarë të tjerë të lartë rusë kanë sugjeruar se armët bërthamore, ndoshta më të vogla, armë taktike, mund të përdoren për të mbrojtur ato zona, megjithëse zyrtarët perëndimorë thonë se nuk ka prova që Moska është e përgatitur për ta bërë këtë.

Duke folur në anglisht në pallatin presidencial në Kiev, Presidenti Zelensky tha: “Ata fillojnë të përgatisin shoqërinë e tyre. Kjo është shumë e rrezikshme. Ata nuk janë gati ta bëjnë këtë, ta përdorin. Por fillojnë të komunikojnë. Ata nuk e dinë nëse do ta përdorin apo jo. Mendoj se është e rrezikshme edhe të flasësh për të.”

Zelensky mohoi të ketë bërë thirrje për sulme ndaj Rusisë gjatë një event në internet të enjten, duke thënë se fjala që ai kishte përdorur në ukrainisht ishte keqkuptuar.

Komenti fillestar u denoncua nga zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov si “një apel për të filluar një luftë tjetër botërore”, ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se demonstronte pse Rusia kishte të drejtë të niste operacionin e saj në Ukrainë.

“Pas atij përkthimi,” tha Presidenti Zelensky, “rusët bënë rrugën e tyre, sa ishte e dobishme për ta, dhe filluan ta ripërkthenin në drejtime të tjera.”

Intervista u realizua disa orë pasi presidenti amerikan Joe Biden tha se kërcënimi rus për të përdorur armë bërthamore e kishte sjellë botën më afër “Armagedonit” se në çdo kohë që nga kriza e raketave Kubane gjatë Luftës së Ftohtë.

Presidenti Zelensky tha se duhej veprim tani, pasi kërcënimet e Rusisë ishin një “rrezik për të gjithë planetin”. Moska, pohoi ai, kishte “bërë një hap tashmë” duke pushtuar termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, stacioni më i madh bërthamor në Evropë, të cilin Presidenti Putin po përpiqet ta kthejë në pronë ruse.

“Bota mund të ndalojë urgjentisht veprimet e pushtuesve rusë”, tha Presidenti Zelensky. “Bota mund të zbatojë paketën e sanksioneve në raste të tilla dhe të bëjë gjithçka për t’i bërë ata të largohen nga termocentrali bërthamor.”

E fuqizuar nga armë të sofistikuara të furnizuara nga perëndimi, ushtria ukrainase ka bërë përparime të konsiderueshme në lindje dhe jug, duke rimarrë qytete dhe fshatra edhe në zonat që Kremlini pretendon se janë tani pjesë e Rusisë. Pengesat, një siklet i madh për presidentin Putin, kanë shkaktuar kritika të pazakonta ndaj ushtrisë së vendit.

Mes humbjeve, Presidenti Putin njoftoi mobilizimin e qindra mijëra rezervistëve, gjë që çoi në protesta të rralla kundër luftës në Rusi dhe në një eksod të madh të burrave të moshës ushtarake.

Presidenti Zelensky u bëri thirrje rusëve të “luftojnë për trupin, të drejtat dhe shpirtin tuaj”, duke thënë: “Këta fëmijë të mobilizuar tani, ata vijnë pa mitralozë, xhaketa të blinduara, ata janë thjesht mish për top… Nëse nuk duan të jenë qebap… ata duhet të luftojnë për jetën e tyre. Gjithçka nga e cila ka frikë Putini nuk është një sulm bërthamor. Ai ka frikë nga shoqëria e tij, nga njerëzit e tij. Sepse vetëm ky popull mund ta zëvendësojë atë, t’ia heqë pushtetin dhe t’ia japë një personi tjetër”./albeu.com