Eksperti bullgar i rrugëve: Nëse autostrada do të kishte pasur ndriçim, tragjedia nuk do të kishte ndodhur

Nëse do të kishte pasur ndriçim autostrade, tragjedia nuk do të kishte ndodhur. Kështu ka thënë në programin e bTV “Këtë mëngjes” eksperti i rrugëve Vladimir Zhiyanski në një koment për aksidentin e rëndë me autobus, ku humbën jetën 46 shtetas të Maqedonisë së Veriut, shumica prej tyre shqiptarë.

Sipas tij, seksioni zbatohet sipas rregullores.

“Të njëjtin pjerrësi ka në Viti, të njëjtën ka edhe në autostradën në Greqi për në Igumenicë. Kthesat kanë një rreze të madhe dhe kjo lejon shpejtësi të madhe. Nëse njeriu zbret me inerci nga lart poshtë, në pjesën më të ulët shpejtësia shkon në 140 km”, tha thënë ai./albeu.com


Shtuar 25.11.2021 08:06