E rëndë/ 8-vjeçari qëllohet për vdekje nga babai i tij teksa përpiqej të mbronte të ëmën

Një djalë tetë vjeçar, u qëllua për vdekje nga babai i tij, teksa po përpiqej të mbronte nënën e tij. Nëna e Amir Harden, Cherish Edwards, tha se ai po përpiqej ta mbronte atë kur babai i tij e qëlloi në shtëpinë e tyre në Burnsville, Minesota.

“Babai i tij u përpoq të më qëllonte dhe të më vriste, por djali im u qëllua në vendin tim”, shkroi Edwards në një faqe GoFundMe .

“Amiri u përpoq të nxirrte armën nga dora e babait të tij. Unë bërtita që ai të largohej dhe të shkonte te fqinjët, ai refuzoi dhe tha “mami, nuk të lë këtu.”

Babai qëlloi veten në kokë pasi qëlloi aksidentalisht Amirin, sipas Edwards.

Edëards i tha CBS News se është një dhimbje e padurueshme”.

“Është thjesht e paimagjinueshme, një 8-vjeçar që përpiqet t’i nxjerrë armën nga dora e një burri të rritur,” tha ajo.

Amir dhe babai i tij Danair Harden, i cili është ish-partneri i Edwards, u dërguan me urgjencë në Qendrën Mjekësore të Qarkut Hennepin pas të shtënave të 5 qershorit. Amir vdiq të shtunën.

“4 vëllezërit e motrat e tij ishin dëshmitarë të kësaj ngjarje tragjike”, shkroi Edwards. “Fëmijët e mi janë të traumatizuar dhe ndoshta do të kenë nevojë për terapi për pjesën tjetër të jetës së tyre”.

Danair mbetet i shtruar në spital në gjendje kritike. Incidenti është nën hetim nga policia dhe një zëdhënës i qytetit tha se babai do të akuzohet penalisht nëse mbijeton.

Danair kishte sulmuar Edwards, disa ditë përpara të shtënave dhe një gjykatë kishte paralajmëruar vetëm disa orë përpara se ai të lirohej me kusht me kusht prej 4,000 dollarësh se ai përbënte “një kërcënim të menjëhershëm” për familjen e tij, sipas Daily Mail.

Megjithatë, ai mundi të kthehej në shtëpinë e tyre.

“Është një makth nga i cili nuk mund të zgjohesh”, tha gjyshi i Amirit, Deon Edwards, për CBS News.

Edwards tha se ish-partneri i saj ka një histori abuzimi të dhunshëm dhe këshilloi gratë e tjera, që të largoheshin nga situata të ngjashme.

“Nuk ka rëndësi nëse ai ju ka goditur 10 vjet më parë, ai duhet të largohet”, tha ajo. Herën tjetër do të ishte jeta jote ose jeta e fëmijës tënd.

Llogaria GoFundMe, për shpenzimet dhe faturat e lëvizjes së Edwards kishte mbledhur më shumë se 9,500 dollarë që nga mbrëmja e së mërkurës.


Shtuar 13.06.2024 11:16