Dështon nisja e satelitit spiun të Koresë së Veriut, mbetjet bien në det

Koreja e Veriut ka thënë se një aksident ka ndodhur teksa planifikonte të dërgonte satelitin e saj të parë hapësinor, duke shkaktuar rrëzimin e tij në det.

Pheniani njoftoi më herët se planifikonte të lëshonte një satelit deri më 11 qershor për të monitoruar aktivitetet ushtarake të SHBA.

Tani thotë se do të tentojë një lëshim të dytë sa më shpejt të jetë e mundur.

Nisja shkaktoi një alarm të rremë në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, ndërsa në Japoni u dha një paralajmërim për banorët e Okinawas, në jug.

Kishte kaos dhe konfuzion në Seul pasi njerëzit u zgjuan nga zhurma e një sirene të sulmit ajror dhe një mesazh urgjence që u thoshte të përgatiteshin për një evakuim, vetëm për t’u thënë 20 minuta më vonë se ishte dërguar gabimisht.

Aksionet janë të larta në Gadishullin Korean, ku tensionet kanë ekzistuar midis dy vendeve për 70 vjet dhe ky alarm i rremë mund të dëmtojë seriozisht besimin e njerëzve në sistemin e alarmit.

Koreja e Veriut përbën një kërcënim për Korenë e Jugut dhe nëse ka një alarm në të ardhmen, një pyetje që shtrohet është nëse do të merret seriozisht, apo do të hiqet si një gabim tjetër.

Kim, një nënë 33-vjeçare që jeton në Seul, i tha BBC-së se ishte “shumë e frikësuar” kur mori alarmin e urgjencës dhe filloi të paketonte valixhet për t’u evakuuar.

“Unë nuk besoja se do të kishte një luftë, por pas luftës në Ukrainë më bëri të mendoj se Koreja e Veriut ose Kina mund të pushtonin Korenë e Jugut,” tha ajo, duke shtuar se mendonte se Pheniani kishte “humbur mendjen” dhe nisi një pushtim.

Në një konferencë për shtyp, kryebashkiaku i Seulit, Oh Se-hoon pranoi se teksti i urgjencës “mund të ketë qenë një reagim i tepruar”, por tha se “nuk mund të ketë kompromis për sigurinë”.

Ai tha se qyteti do të përmirësojë sistemin e tij të paralajmërimit për të shmangur konfuzionin, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se raketa mund të jetë thyer në ajër ose të jetë rrëzuar pasi u zhduk herët nga radarët. Ai publikoi foto të rrënojave të gjetura në det.

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se Koreja e Veriut dukej se kishte lëshuar një raketë balistike dhe se qeveria po analizonte detajet.

Ai shtoi se aktualisht nuk ka raporte për dëme pas nisjes. Japonia tha më parë se ishte e gatshme të rrëzonte çdo gjë që kërcënonte territorin e saj.

Të martën, Ri Pyong Chol, nënkryetar i komisionit qendror ushtarak të partisë në pushtet të Koresë së Veriut, njoftoi planin e nisjes, duke thënë se ai ishte në përgjigje të “akteve të pamatura ushtarake” nga SHBA dhe Koreja e Jugut.

Ai akuzoi vendet se “zbulojnë hapur ambicien e tyre të pamatur për agresion”.

Shtetet e Bashkuara iu bashkuan Koresë së Jugut dhe Japonisë dhe dënuan lëshimin, duke e quajtur atë një “shkelje të pacipë” të rezolutave të shumta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Dera nuk është mbyllur për diplomacinë, por Pheniani duhet të ndërpresë menjëherë veprimet e tij provokuese dhe në vend të kësaj të zgjedhë angazhimin”, tha Adam Hodge, zëdhënës i Sigurisë Kombëtare.

Ai shtoi se SHBA do të marrë “të gjitha masat e nevojshme” për të mbrojtur veten dhe aleatët e saj.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres gjithashtu dënoi masën, duke thënë se çdo lëshim nga Pheniani duke përdorur teknologjinë e raketave balistike ishte “në kundërshtim” me rezolutat përkatëse të Këshillit të Sigurimit.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka identifikuar zhvillimin e satelitëve ushtarakë si një komponent kyç të mbrojtjes së vendit të tij.

Leif-Eric Easley, një profesor në Universitetin Ewha në Seul, tha se qeveria e Koresë së Veriut “me gjasë e sheh veten në një garë hapësinore” dhe se pavarësisht nëse misioni i saj aktual satelitor është apo jo një sukses, “mund të pritet që të lëshojë propagandë politike rreth aftësitë e saj hapësinore”./Albeu.com/