Bullgaria “mbylli derën” e BE për Shkupin dhe Tiranën, reagon Zaev

Bullgaria refuzoi t’i hapë rrugë negociatave për Maqedoninë, ndërsa veto-ja për Shkupin penalizoi edhe Tiranë.

Kryeministri Zoran Zaev ka reaguar pas vetos bullgare, ndërsa shkruan se Maqedonia e Veriut i ka përfunduar me sukses reformat që u shënuan si obligim nga agjenda europiane.

“Maqedonia e Veriut përfundoi me sukses reformat që u shënuan si obligim nga agjenda evropiane. Ministri i Punëve të Jashtme i Suedisë dhe kryetari aktual i OSBE-së, An Linde, ka sjellë mbështetje të qartë nga Suedia për aspiratat evropiane të Maqedonisë së Veriut.

Jemi të nderuar që do e udhëheqim OSBE-në në vitin 2023, është njohje e kontributit të Maqedonisë së Veriut si funksionim i demokracisë shumë-etnike. Me përvojën që kemi në zgjidhjen e problemeve dhe çështjet e hapura, do të kontribuojmë  në gjetjen e zgjidhjeve në sfidat”, shkruan Zaev.

Shtuar 22.06.2021 22:16

Tags: ,