Si është përgjigjur Rusia ndaj komenteve të Bidenit? (VIDEO)

“Për hir të Zotit, ky njeri nuk mund të qëndrojë në pushtet”, tha presidenti amerikan Joe Biden para një turme në Varshavë pasi dënoi pushtimin e Ukrainës nga Vladimir Putin në një fjalim të fuqishëm.

Zoti Biden e cilësoi pushtimin rus të Ukrainës si një betejë në një konflikt shumë më të gjerë midis demokracisë dhe autokracisë.

“Beteja për demokracinë nuk mund të përfundonte dhe nuk përfundoi me përfundimin e Luftës së Ftohtë,” tha zoti Biden. “Gjatë 30 viteve të fundit, forcat e autokracisë janë ringjallur në të gjithë globin.”

Duke komentuar komentet e liderit amerikan, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha agjencisë së lajmeve Reuters: “Kjo nuk i takon Bidenit të vendosë.

“Presidenti i Rusisë zgjidhet nga rusët”.

Peskov më vonë i tha RBC-së ruse se Biden ishte qartësisht “viktimë e shumë keqkuptimeve”.

“Ky fjalim dhe pasazhet që kanë të bëjnë me Rusinë është befasues, për të përdorur fjalë të sjellshme,” shtoi ai.

“Ai nuk e kupton se bota nuk është e kufizuar në Shtetet e Bashkuara dhe në pjesën më të madhe të Evropës.”

Shikoni KËTU një pjesë të fjalimit të Biden.


Shtuar 27.03.2022 17:35