Shfaqet një derë në Mars? (VIDEO)

Helikopteri i NASA-s ka parë të ndërpriten komunikimet për orë të tëra për shkak se bateria i është fikur dhe tani po përpiqen të sqarojnë se çfarë ka ndodhur.

Ingenuity u bë avioni i parë me fuqi që operoi në një botë tjetër më 19 prill 2021. Ai është projektuar për të kryer deri në pesë fluturime testuese eksperimentale në një hapësirë ​​prej 30 ditësh marsiane (sol) ose rreth 31 ditë tokësore.

Gjëja më befasuese është imazhi që u kap më 7 maj. Ajo që duket si një “derë’, por me siguri është një formacion shkëmbor i shkëputur që ka lënë një imazh unik dhe është i hapur për spekulime, shkruan albeu.com, marrë nga AS.

Po bëhen spekulime të të gjitha llojeve dhe po kërkohen imazhe të mëparshme, nga këndvështrime të tjera, madje edhe nga muaj të tjerë, duke kërkuar imazhe dhe duke i kontrastuar me shkrepje të tjera, për të zbuluar se çfarë mund të jetë dhe për të ndalur teoritë kaq të njohura.

Më ekstravagantet flasin për format e jetës, por realiteti është se duket se është pasojë e një prej tërmeteve të shumta që ndodhin pothuajse çdo ditë në planetin e kuq.

Ky helikopter ka fluturuar më shumë se 4.2 milje (6.9 kilometra) në 28 fluturime dhe ka operuar nga sipërfaqja e Planetit të Kuq për më shumë se një vit. Ai është i ngarkuar për të komunikuar se çfarë po bën misioni i roverit Perseverance në Mars, por diçka ka ndodhur.

Ekipi i NASA-s duhet të dijë saktësisht se çfarë ka ndodhur. /albeu.com/

 

Shtuar 14.05.2022 14:29