Rrëshqiti në dush dhe vdiq, gjendet pak ditë më vonë trupi i muzikantit të njohur

Charlie Colin, basisti dhe anëtari themelues i grupit pop-rock amerikan “Train”, të njohur për hitet e tyre “Drops of Jupiter” dhe “Meet Virginia”, ka vdekur në moshën 58 vjeçare.

Motra e Colin, Carolyn Stephens, konfirmoi vdekjen e vëllait të saj për Associated Press të mërkurën. Ai vdiq pasi rrëshqiti dhe ra në dushin e një miku në Bruksel, Belgjikë, sipas tabloidit TMZ.

Colin u rrit në Kaliforni dhe Virxhinia. Ai luajti në një grup të quajtur “Apostles” pas kolegjit me kitaristin Jimmy Stafford dhe këngëtarin Rob Hotchkiss. Grupi në fund u shpërnda dhe Colin shkoi në Singapor për një vit. Ngadalë të tre u zhvendosën në San Francisko, ku “Train” u formua në fillim të viteve 90 me këngëtarin Pat Monahan. Colin e solli edhe bateristin Scott Underwood për të kompletuar grupin, sipas një interviste me Colin dhe Hotchkiss në revistën e ish-studentëve të Berklee, shkruan The Guardian.

Si anëtar themelues i “Train”, Colin luajti në tri albumet e para të grupit, albumin e tyre të parë homonim më 1998, “Drops of Jupiter” më 2001 dhe “My Private Nation” më 2003. Dy të fundit arritën në numrin 6 në listën e Billboards 200. “Meet Virginia”, nga albumi i parë i “Train”, hyri në top 20 të Billboard Hot 100, por ishte albumi i tyre i dytë, “Drops of Jupiter”, që konfirmoi suksesin e grupit. Kënga me titull “Drops of Jupiter (Tell Me)” – e cila permbante pianistin e seancave të Rolling Stones, Chuck Leavell dhe orkestruesin i Leonard Cohen, Paul Buckmaster, dhe ishte shkruar rreth vdekjes së nënës së Monahan – arriti në numrin 5 dhe fitoi dy çmime “Grammy”, për këngën më të mirë rock dhe për aranzhimin më të mirë instrumental duke shoqëruar këngëtarin.

Colin la grupin “Train” në vitin 2003 për shkak të abuzimit me substancat. “Charlie është një basist i mrekullueshëm, por ishte në shumë dhimbje dhe mënyra se si po përballonte me to ishte shumë e dhimbshme për të gjithë të tjerët rreth tij”, i tha Monahan NBC San Diego.

Në vitin 2015, ai u ribashkua me Hotchkiss për të nisur një grup të ri të quajtur “Painbirds”, së bashku me Tom Luce. Në vitin 2017, ai formoi një grup tjetër, “the Side Deal”, me Stan Frazier nga Sugar Ray dhe Joel dhe Scott Owen nga PawnShop Kings.

Të mërkurën një homazh për Colin u shfaq në faqet zyrtare të Facebook dhe X të rrjeteve sociale për grupin Train. “Kur e takova Charlie Colin, në pjesën e përparme majtas, u dashurova tek ai. Ai ishte djaloshi më i ëmbël dhe çfarë djaloshi i pashëm”, lexohet në postim. “Le të bëjmë një bandë, kjo është gjëja më e arsyeshme për të bërë. Luftimi i tij i veçantë në bas dhe puna e bukur me kitarë ndihmuan të na vërenin në SF dhe më gjerë. Unë do të kem gjithmonë një vend të ngrohtë për të në zemrën time. Unë gjithmonë përpiqesha ta afronja atë më afër, por ai kishte një vizion të vetin. Je një legjendë, Charlie. Shko dhe bëhu magjepsës i atyre engjëjve”.

Para vdekjes së tij, Colin dokumentoi kohën e tij në Bruksel, duke shkruar “Zyrtarisht qyteti im i preferuar” në një postim në Instagram në mars.


Shtuar 23.05.2024 18:22