Akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike, gjykata lë pas hekurave efektivin e “Shqiponjave” të Sarandës

Është zhvilluar sot në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor  Sarandë, në orën 13:00 seanca për caktimin e masës së sigurisë ndaj shtetasi  Lavdosh Metaj, efektiv i forcave “Shqiponja” të Sarandës.

38-vjeçari u arrestua tre ditë më parë nga Policia e Sarandës, pas një survejimi disa mujor  për veprën penale trafikim i lëndëve narkotike.

Prokurori i çështjes Lorenc Mërkuri kërkoi si masë sigurie “Arrest me burg”, ndërkohë që dhe gjyqtari Alban Veçani pranoi kërkesën e Prokurorisë.

Sipas burimeve, pasi gjyqi u zhvillua me dyer të mbyllura, shtetasi Lavdosh Metaj nuk ka pranuar veprën për të cilën akuzohet, duke pretenduar se lënda narkotike e gjetur në shtëpinë e tij ishin për përdorim vetjak.

Avokati mbrojtës Gjergji Imeraj kërkoi në seancën gjyqësore masën e sigurisë arrest shtepie ose garanci pasurore. Kërkesa këto që nuk u pranuan nga Gjykata e Shkallës së Parë Sarandë.

Avokati mbrojtës, në prononcimin pas përfundimit të seancës gjyqësore u shpreh se vendimi i marrë do të apelohet./albeu.com

Shtuar 15.06.2021 14:37