5 arsye pse nuk mund të humbni dhjamin në bark

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë arsyet pse nuk mund ta humbni dhjamin në bark, edhe pse jeni përpjekur shumë.

  1. Ju hani ushqim të përpunuar

Pavarësisht nga të gjitha dietat e modës që ndiqni, pa marrë parasysh sa e shëndetshme është dieta juaj, nëse vazhdoni ende të hani bukë të bardhë, patate të skuqura, sheqer të rafinuar, pije me gaz ose ëmbëlsues, dhjami i barkut do të vazhdojë të grumbullohet.

  1. Ju nuk hani yndyrna të shëndetshme

Yndyrnat janë të shëndetshme dhe nuk duhet t’i shmangni ato! Merrni për yndyrë të shëndetshme pasi ka veti anti-inflamatore dhe mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë: E gjeni në, vaj ulliri, avokado, arra, qumësht me yndyrë të plotë, peshk yndyror dhe në fara.

  1. Ju bëni ushtrime të gabuara

Nuk mjafton të bësh Yoga dhe të ecësh disa milje. Përfshini stërvitjen dhe notin në planin tuaj të stërvitjes. Është perfekte për zvogëlimin e dhjamit të barkut.

  1. Ju jeni të stresuar

A e dini se stresi kronik ndryshon metabolizmin tuaj dhe rrit nivelet e kortizolit në gjak? Nivelet e larta të kortizolit çojnë në më shumë yndyrë të organeve të brendshme.

  1. Ju nuk bëni gjumë të mjaftueshëm

Të flesh më pak se 6 orë në ditë është e dëmshme për peshën tënde dhe nëse je pa gjumë në mënyrë kronike, kjo mund të jetë arsyeja pse nuk mund të humbasësh dhjamin e barkut./albeu.com

Shtuar 19.06.2021 17:42