999 rezultate për

gjuha

"Deklarata e Selës për formimin e parlamentit të shqiptarëve në Maqedoni është jo reale" Ziadin Sela i Aleancës për Shqiptarët, pak më parë ka thënë se maqedonasit nuk e votojnë ligjin e gjuhës shqipe që ajo t
Osmani: Gjuha shqipe nuk është implementuar për shkak të partive maqedonase Gjuha shqipe nuk është implementuar për shkak të mungesës së dëshirës te partitë politike maqedonase, ka thënë mbrëmë Bu
Sela: Gjuha shqipe do bëhet zyrtare, do apo jo Gruevski Ziadin Sela i ftuar në emisionin Zig -Zag të TV Art tha se Gruevski nuk meriton përkrahjen e partive politike shqiptare
Aleanca për Shqiptarët: Gjuha e përdorur nga Gruevski e patolerueshme Aleanca për Shqiptarët ka reaguar ndaj gjuhës së përdorur nga lideri i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski, para protestuesve
Nuk do ta besoni se cila është gjuha e dytë më e folur në Shqipëri Të gjesh se cila gjuhë flitet më shumë në një vend është shumë e lehtë pasi është edhe gjuha zyrtare e atij shteti. Por,
Nuk ndiheni mirë? Gjuha po përpiqet t’ju thotë diçka të rëndësishme për shëndetin Trupi është një organizëm i përsosur i cili është i aftë të mbrojë organizmin e tij dhe i aftë të na dërgojë shenja se
Ziadin Sela: Gjuha shqipe, zyrtare në të gjithë vendin Aleanca për shqiptarët ka zhvilluar takim me banorët e Prespës. Banorët shqiptarë të këtij rajoni morën premtimin e A
Gjuha shqipe e pa mbrojtur në Kërçovën e Ali Ahmetit Dygjuhësia në Kërçovë duket se ka ngelur pa mbrojtje institucionale. Kujt i kujtohet në mes të ditës vandalizon tabela
"Duam Maqedoni dygjuhësore, gjuha shqipe do jetë e mbrojtur" Në kuadër të ditës së përvjetorit të të 108 të Alfabetit shqip, kandidati për deputet i zonës 6, Xhevat Ademi, ritheksoi
Maqedoni / "Gjuha shqipe nuk do jetë asnjëherë gjuhë zyrtare" Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, ka deklaruar se gjuha shqipe nuk do të jetë asnjëherë gjuhë zyrtare në Maqedon
Takimi Obama-Trump, ja çfarë nxori "në shesh" gjuha e trupit (FOTO LAJM) Një eksperte e gjuhës së trupit ka analizuar takimin e parë mes njeriut të fuqishëm në Amerikë dhe personit të zgjedhur
Zaev harron premtimin për gjuhën shqipe (VIDEO) Kryetari i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, i ka zhgënjyer në masë shqiptarët e Maqedonisë. Kjo p
Mediet spanjolle: Në Kosovë gjuha spanjolle mësohet nga telenovelat (VIDEO) Agjencia spanjolle e lajmeve "EFE" ka ardhur në Prishtinë për të kërkuar njerëz që dinë të flasin spanjisht. Gjatë n
Gjuha shqipe dhe boshnjake, lëndë me zgjedhje në Turqi Gjuha shqipe dhe ajo boshnjake do të vendosen si lëndë me zgjedhje nëpër shkollat turke në Turqi. Drejtori i përgjit
Dygjuhësia në Maqedoni varet nga vullneti politik Gjuha shqipe dhe zyrtarizimi i saj ishte në fokus të debatit në emisionin “Rruga drejt…”. Ideja që ajo të jetë tërësi
Mashtrimet dhe gjuha shqipe e Zaevit! "Zahvullimi i Platformës (ENV.net) në Ballkanin Perëndimor dhe Turginë: t’j quetetrëve zë për të ndikuar në procesin e r
Gjuha shqipe përplas sërish VMRO dhe LSDM Gjuha shqipe dhe përdorimi i saj në të gjithë territorin e Maqedonisë ka qenë edhe sot mollë sherri mes dy partive më të
Thellohet skandali me tekstet, ja çfarë mësojnë fëmijët (FOTO LAJM) Teksa vite më parë janë vënë re në tekste gabime drejtshkrimore apo kuptimore, sivjet nuk kanë munguar edhe ato me mesaz
Dimovski kritikon Zaevin, shkak gjuha shqipe Deputeti i OBRM-PDUKM-së, Ilija Dimovski, ka reaguar ndaj deklaratës së djeshme të Zoran Zaevit, pasi ky i fundit ka par
Mrekullohen qytetarët, shqipja është gjuhë e parë në Strugë Këto ditë në rrugët e Strugës ka ndodhur diçka që i ka dhënë qytetarëve shqiptarë një ndjesi të veçantë. Tabëlat rru