Barcelona identifikon sulmuesin anësor si objektiv kryesor të verës

Një fushë që Barcelona dëshiron të trajtojë gjatë afatit kalimtar të verës është krahu i majtë i sulmit.

Aktualisht nuk ka asnjë opsion të natyrshëm në skuadrën e Xavi Hernandez, i cili ka parë që janë përdorur aty lojtarë si Raphinha, Joao Felix dhe Ferran Torres, dhe si i tillë, një nënshkrim i nivelit të lartë kërkohet nga departamenti i sportit.

Ditët e fundit, Barcelona ka qenë e lidhur fort me Dani Olmo të RB Leipzig, i cili thuhet se është shumë i hapur për t’u ribashkuar me gjigantët katalanas.

Megjithatë, të paktën tani për tani, ai nuk është një prioritet, pasi Toni Juanmarti i gazetës Sport raporton se Nico Williams është objektivi kryesor i klubit për të përforcuar pozicionin e sulmuesit të krahut të majtë.

Williams po kalon një sezon tjetër të shkëlqyer me Athletic Bilbao, dhe shtoi dy asistime të tjera gjatë fitores 2-0 ndaj Getafe të premten mbrëma.

Ai do të kushtonte 50 milionë euro, pasi kjo është kostoja e klauzolës së lirimit të kontratës së tij me klubin bask.

Nuk ka dyshim se Williams do të ishte një nënshkrim i bujshëm për Barcelonën, dhe në moshën 21-vjeçare, ai do të ishte opsioni ideal për një periudhë afatshkurtër dhe afatgjatë.

Gjithçka që mbetet për të parë është nëse një marrëveshje mund të arrihet në verë pasi do të jetë e ndërlikuar për shkak të vështirësive të tyre financiare të vazhdueshme. /Telegrafi/


Shtuar 4.05.2024 14:07