Manchester City prezanton fanellat për sezonin e ri, mesazhi që përcjellin

Trashëgimia kulturore e qytetit të Mançesterit ka qenë një burim frymëzimi për disenjatorët e fanellave Puma, pasi ata bashkuan forcat me Manchester Cityt në vitin 2019.

Fanellat si pritës të sezonit 2019-20 i bëri City për nder të klubit legjendar të natës Hacienda, me fanellën e zezë me vija të dallueshme të verdha që tashmë janë bërë një klasik i dizajnit në vetvete.

Tani City ka zbuluar fanellën e tyre të re të shtëpisë për 2020-21, e cila është frymëzuar nga mozaikët e figurave ikonike që veprojnë si tapetë muri rreth lagjes veriore të Mançesterit.

Forma e artit gjithashtu ka luajtur një pjesë në historinë e qytetit, duke shkuar më shumë se një shekull, kur një shenjë e klubit mozaik u ngrit në shtëpinë e tyre të mëparshme Maine Road.

“Ne e bëmë hulumtimin tonë. Ne u zhytëm në historinë e Mançesterit dhe ka shumë gjëra që mund t’i tërheqim nga qyteti”, ka thënë fillimisht projektuesi i lartë i Pumas, Ulrich Planer.

“Ne duam t’u japim tifozëve një dizajn që vetëm Manchester City mund të veshë – dhe jo ndonjë ekip tjetër në të gjithë botën”, përfundoi ai.

Ndryshe, City do të debutojë me këtë fanellë të shtunën në ndeshjen gjysmëfinale të Kupës FA kundër Arsenalit.


Shtuar 16.07.2020 10:16