Ilaçet natyrore për të kapërcyer dhimbjen e dhëmbëve

Dhimbja e dhëmbit mund të çoj në karies, pezmatim ose mbindjeshmëri, por le të përpiqemi të kuptojmë se cilat ilaçe natyrale mund të përdorim. Kjo dhimbje nuk mund të ndalet vetëm në dhëmbë, por shpesh në nofull, kokë ose veshë.

Mund të jetë një dhimbje e durueshme ose një dhimbje më e mprehtë dhe me intensitet të lartë, por le të shohim se cilat ilaçe natyrale mund të përdorim për ta luftuar atë.

Për të zgjidhur këtë problem duhet të shkoni te dentisti, por, ndërsa ne jemi në pritje të një vizite, ne mund të përdorim këto metoda, të cilat mund të lehtësojnë pjesërisht dhimbjen.

Këshillat e mëposhtme janë të gjitha metoda natyrore:

Kamomil, karafil, kanellë, ose mente përdoren për të lehtësuar dhimbjet. Ato kanë veti anestetike, anti-inflamatore që veprojnë kundër pllakës dentare dhe çrregullimeve nën gingiv. Ju duhet të zhytni një kompresë me vaj esencial dhe ta aplikoni atë në zonën e prekur;

Hudhra: në mënyrë të konsiderueshme shtrëngon dhimbjen. Ka veti antibakteriale dhe antivirale. Duhet të zhvishen hudhrat dhe të merrni një thelp prej saj dhe ta lini të pushojë në dhëmbin me dhimbje. Pastaj shtojmë një majë kripe dhe e vendosim atë në dhëmbin që na lëndon.

Vanilje: Ka një efekt qetësues. Ju duhet të zhytni një shtupë pambuku në ekstraktin e vaniljes dhe të lagni zonën e prekur;

Uji i Kripur: dezinfekton zonën e dhëmbit të sëmurë. Ju duhet të merrni një gotë ujë të nxehtë, të shtoni një lugë çaji kripë, dhe në fund shpëlajeni gojën për rreth 30 sekonda.

Ushqime të ngrira: ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të dhëmbëve. Duhet të ngrini një banane në copa dhe në shenjën e parë të dhimbjes së dhëmbit, të merrni një copë dhe ta përtypni;

Kubat e akullit: Si ushqimet e ngrira, akulli ndihmon në lehtësimin e dhimbjes. Në këtë rast, megjithatë, duhet të vendsni një kub akulli në një leckë pambuku. Aplikojeni atë në faqe, pranë dhëmbit të lënduar. Por ki kujdes sepse kontakti me të ftohtin mund të shkaktojë dhimbje të mëtejshme.


Shtuar 3.01.2020 15:19