Rrëfimi tronditës i 15-vjeçares: Roja i shkollës ka abuzuar edhe me vajza të tjera

Vajza e abuzuar nga roja e shkollës ka treguar edhe emra të tjerë vajzash dhe bashkëmoshataresh që dyshohet se janë përdhunuar nga 65-vjeçari Abaz Doga.

15-vjeçarja ka thënë se kur iu kishte treguar shoqeve se roja i shkollës e kishte përdhunuar dy prej tyre i kanë treguar “po na ka çuar edhe neve tek ajo shtëpia”.

E ëma e vajzës i tha policisë se gjithçka u kuptua gjatë karantinës, dhe kur vajza kishte dalë nga shtëpia. “Ne i kërkuam llogari për vonesën dhe kur i bërtitëm ajo qau. Ime bijë më tha se Abaz Doga e ndiqte me biçikletë”. Fillova ta pyes e shqetësuar dhe atëherë ime bijë më tha” “ai më ka abuzuar që në klasën e nëntë, më ka bërë presion dhe më kërcënon me video, ai i shkroi muret e lagjes”, tha gruaja e traumatizuar, e cila menjëherë pas këtij rrëfimi e ka marrë të bijën dhe është nisur urgjent për në polici.

“Kur isha në klasën e nëntë, Abazi sa herë më shikonte vetëm më thoshte se më kishte parë me një djalë të lagjes. Ai më tha se nëse nuk shkoja tek toka e tij do ta postonte foton time e do ia tregonte gjithë lagjes.”

Kështu e nis rrëfimin 15-vjeçarja për abuzimin që ka nisur pranverën e 2019-s, nga një 65-vjeçar që përpos faktit që jetonte në të njëjtën lagje, ishte gjithashtu edhe roja i shkollës. Vajza aktualisht është nxënëse në vitin e parë si gjimnaziste në Babrru të Tiranës.

15-vjeçarja, e cila është mbyllur në shtëpi i tha policisë se ndonëse kishte frikë ta shkonte tek tokat e Abaz Dogës, ju bind atij dhe pranoi të shkojë tek vendi që ai po e priste:

“Ishte prill 2019, për shkak se më kanosi dhe dhunoi u detyrova të kryejë mardhënie me të. Kjo gjë ndodhi në një shtëpi të pabanuar që i përket vëllait të Abaz Dogës”.

Vajza rrëfen gjithashtu se në atë kohë nuk kishte mbushur ende 14 vjeç. “Ishte ora 18.30. me sa dija unë kjo tokë ishte e vëllait të Abazit. Abazi më tërhoqi nga dora, më futi në një dhomë, ku gjendeshin dy komodina dhe një komo e madhe. Ishte hera e parë që kryeja marrëdhënie me një person”, shton nxënësja për të cilin sapo kishin nisur tmerret.

Vajza tregon se sa herë që roja e shkollës e haste në rrugë e pyeste “ku po shkon, hajde sonte nga toka”. Siç shtohet në dëshminë e fëmijës , ajo për rreth dy muaj nuk kishte shkuar ta takonte, por ai kishte filluar ta shantazhonte se nëse nuk e takonte, do t’i shkruante emrin nëpër pallatet e Babrruse.

Siç shtojnë burime të policisë së Kamzës, duke qenë se kallëzuesja nuk kishte pranuar që të shkonte e takonte, ajo ka parë më pas të shkruar ngado emrin e saj.

“Ishte data 12 prill 2019, kur roja më shkroi emrin nëpër pallate dhe për këtë fakt qava gjithë ditën. Prindërit nuk më lanë të dilja nga shtëpia. Kur shkova në shkollë, ky shtetas që ishte edhe roja e shkollës ku unë bëja mësim, nuk më linte rehat, por sa më shikonte vetëm më thoshte – Hajde tek toka”, tregon ajo.

Policia në referim të dëshmisë së fëmijës tregon se gjatë kësaj kohe, ai ka vazhduar me kërcënime se do t’i shkruante emrin nëpër pallate.

“U ndjeva e detyruar dhe shkova, edhe këtë herë rreth orës 18.30 tek toka dhe tek shtëpia që përmenda më lart”, tregon vajza.

Fëmija tregon se gjatë kësaj kohe i moshuari i bëri edhe video me telefonin e tij dhe më pas ajo është larguar në banesën e saj.

Policia thotë se kjo video më pas u shpërnda nga roja te një djalë me origjinë nga Laçi, i moshës 19 vjeç.

Klajdi P. rrinte me qira në afërsi të banesës së vajzës përshkruan për këtë skandal seksual një burim tjetër, që përshkruan se si në lagje kjo video e ish-rojes u bë virale dhe u kthye në një mjet shantazhi për 14-vjeçaren e atëhershme.

“Ky person e shantazhoi vajzë, se nëse nuk shkonte me të ai do ua tregonte të tjerëve videon. Në këto rrethana fëmija është detyruar dhe ka kryer marrëdhënie edhe me 19-vjeçarin.”

Bëhet me dije se vajza ua ka treguar problemin shoqeve të klasës:

“Tre-katër ditë pasi i moshuari bëri videon me mua, takova Klajdi P., fillimisht refuzova por ai më tregoi videon që më kishte bërë plaku. U detyrova dhe shkova tek shtëpia ku më priste Klajdi dhe ishte ora rreth 18:00 e mbasdites dhe aty kreva marrëdhënie me të”.

Policia e Kamzës shton se fëmija është abuzuar nga i moshuari mbi 15 herë dhe takimi i fundit nën kërcënime dhe shantazhe ka qenë në muajin mars 2020.

“Shoqja ime e cila jeton jashtë vendit më tregoi se edhe ajo kishte shkuar tek shtëpia e vëllait të Abaz Dogës dhe kishte kryer marrëdhënie me të”, tregon vajza.

Policia ka dyshime se edhe një vajzë e tretë është abuzuar nga roja i shkollës, në referim të dëshmisë së 15-vjeçares që ka rrëfyer se diçka e tillë u ka ndodhur edhe dy shoqeve të saj.

Policia thotë se nga këqyrja e telefonit gjithë rrëfimi i saj mbështetet në aplikacionin galeri 19 video dhe fotografi, pra të gjitha rastet kur ai ka abuzuar me fëmijën.

“Fëmijë të mitur shikohen duke kryer marrëdhënie me një vajzë, konkretisht djem dhe një vajzë, aktualisht të paidentifikuar nga ana jonë”, deklaron njëri nga hetuesit e policisë.

I pyetur nga policia përdhunuesi tregon:

“Kam rreth 18 vite roje në shkollë, në shkollën ku mëson edhe S. Në klasën e tetë ajo kishte të dashur një bashkëmoshatar. Pashë që ajo shkonte shpesh me këtë djalë tek ferrat. I shikoja që rrinin tek ferrat.

Kur ishte në klasën e nëntë, e mora tek shtëpia e vëllait. Herën e parë nuk kreva marrëdhënie me të. Kur ajo kreu marrëdhënie me R, dhe K dhe një tjetër që nuk e njoh me emër, atëherë në mars 2019 e mora me dëshirën e saj dhe kreva marrëdhënie me të.

Kur kreva marrëdhënie nuk isha i pari. Në ditët në vazhdim kreva shumë herë marrëdhënie me dëshirën e saj. Gjatë kohës që kreva marrëdhënie bëra edhe video me telefonin tim.”

Policia deklaron se përdhunuesi nuk ka pranuar të ketë kryer marrëdhënie me vajza të tjera, por pavarësisht kësaj sapo gjendja mendore e vajzës të stabilizohet ajo do të rimerret sërisht në pyetje.

Të dyshuarit e tjerë janë mbrojtur duke thënë se kishin kryer marrëdhënie me dëshirën e 15-vjeçares dhe se videon ia kishin bërë fare rastësisht.

“Unë e mora vesh për Abazin kur një ditë S. më tregoi vetë – rrëfen njëri nga të akuzuarit- i thashë Abazit pse e ngacmon S dhe ai më tha që kam vite që shkoj rregullisht me të dhe nuk dua ta kapë askush.

Një ditë kur nuk kisha ku të shkoja me S. vajta në shtëpinë ku e çonte edhe Abazi, por më pas në dhomë hyri dhe Abazi dhe tha “do mbaroj punë edhe unë”.

Abazi ka një video dhe i bën presion vajzës dhe kur të shkosh tek lumi me S. i kishte thënë djali i tretë, më thuaj edhe mua t’i bëj video ka thënë personi i tretë.

Por të pyetur veç e veç, të tre të rinjtë, dy prej të cilëve e kishin në shkollë kanë mohuar që kishin dijeni për moshën e mitur të saj, apo që ta kishin kërcënuar. Masa ndaj të katër të akuzuarve tha një burim i gazetës “Si” do të mbahet mesditën e të martës në Gjykatën e Tiranës dhe të katër të dyshuarit kanë marrë avokatë mbrojtës, pasi të katërt pretendojnë pafajësi.(SI)


Shtuar 2.06.2020 07:47