Stuttgart i vetmi qytet me 3 trajnerë në top-5 ligat Europiane

Krenaria e qytetit, skuadra e Shtutgartit, mund të mos e ketë periudhën e saj më të mirë, por si një produksion trajnerësh, rajoni i Suabisë po ecën mirë.

E shihni, Shtutgarti është i vetmi qytet që ka 3 trajnerë në top-5 kampionatet Evropianë, shkruan Sport-Fm.

I pari dhe më i rëndësishmi, sigurisht, është Jurgen Klopp i Liverpool, me Taifun Korkut i Hertha Berlin dhe Alexander Basin i Genoas.

Nga këta, vetëm i pari nuk ka qenë asnjëherë në ekipin vendas, me Korkutin që e ka trajnuar atë në vitin 2018 dhe Basin ka luajtur atje mes viteve 1997 dhe 1999.

Deri vonë, 3 trajnerë kishte dhe qyteti i Romës, megjithatë, shkarkimi i Claudio Ranierit nga Watford la përfaqësuesit e vetëm Stefano Colanduno (Salernitana) dhe Alessio Lisi (Levante). /albeu.com/

Shtuar 27.01.2022 17:42