Real Madridi, i vetmi ekip që nuk ka marrë karton të kuq në La Liga

Kartoni i kuq i parë nga mesfushori i Granadës Ramón Rodríguez ‘Monchu’ në ndeshjen e zhvilluar nga skuadra e tij këtë të dielë kundër Real Madridit , e cila u mbyll me fitoren 1-4 madrilenëve, lë bardhezinjtë si të vetmit që këtë sezon nuk ka pësuar asnjë dëbim në La Liga Santander .

Përplasja e Nuevo Los Cármenes mes Granadës dhe Real Madridit mat dy skuadrat e vetme që nuk u përjashtuan në Kategorinë e Parë këtë sezon, listë nga e cila del skuadra andaluziane pasi Monchu pa kartonin e kuq direkt për një faull ndaj brazilianit Vinicius. Junior në minutën e 67-të të ndeshjes.

Protestat për këtë përjashtim bënë që gjyqtari Juan Martínez Munuera të paralajmëronte me karton të kuq edhe trajnerin e Granadës , Robert Moreno , i cili kështu pësoi përjashtimin e parë si trajner i parë në ligën kombëtare.

Tani Real Madridi ka mbetur si skuadra e vetme në La Liga Santander pa u përjashtuar me karton të kuq pas 14 ndeshjeve të luajtura, ndërsa në anën tjetër të peshores është Real Mallorca , me katër të kuqtë e parë tashmë këtë sezon.

Skuadra e bardhë është gjithashtu skuadra me më pak kartona të verdhë këtë sezon në kampionatin vendas, me gjithsej 22 deri më tani këtë vit, si dhe skuadra me më pak faulle nga njëzet skuadrat e ligës së lartë. /albeu.com


Shtuar 22.11.2021 13:10