Në moshën 10-vjeçare synonte të bëhej idhull në vendin e tij dhe tani mahnit botën: kush është ai?

Në moshën 14-vjeçare, Valverde la fushat e pista të lagjes së tij për të vazhduar të luante për një klub të madh në vendin e tij, Uruguai. Në vitin 2012 ai filloi në ekipet bazë të Peaarol.

Në atë vit ai shënoi 8 gola dhe u dallua në paraqitjen e tij të shkëlqyer. Kjo e ndihmoi atë që personi përgjegjës për rekrutimin e talentit të Peaarol, Nestor Gonçalves, e rekomandoi atë për U-15 në Uruguaj. Ai duhej të fitonte besimin e trajnerit të tij, Alejandro Garay. E ka thirrur dhe që atëherë nuk ka pushuar së thirruri.

Atje ai filloi karrierën e tij të shkëlqyer dhe filloi të krijonte kërcimin e tij të madh drejt Evropës.

Në vitin 2013 ai fitoi titullin e tij të parë, në moshën 15-vjeçare, pasi fitoi kampionatin Uruguaian U-15 me Pearol. Më pas me ekipin U-16 fitoi Turneun Clausura 2014. Në finale kundër Riverit, fitues i turneut Apertura, futbollisti Federico Valverde ndihmoi skuadrën të fitonte të dyja ndeshjet. Kështu ai u kurorëzua kampion i turneut të Uruguait.

Fama e tij shpejt filloi të përhapet përtej kontinentit amerikan dhe arriti në Evropë. Në vitin 2015 disa nga klubet kryesore në Evropë u interesuan për të. Kështu, në janar të vitit 2015 ai udhëtoi për në Londër, i ftuar për të vizituar ambientet e Arsenalit dhe aty qëndroi për të ushtruar për ekipin e parë londinez.

Në U-17 të Amerikës së Jugut në Paraguaj atë vit, 2015, Arsenali ofroi 3.4 milionë euro për shenjën e tyre. Përballë ofertës së Arsenalit, klubi i tij u përpoq ta mbante atë duke treguar interes që ai të stërvitej me ekipin e tyre të parë. Makineria e klubeve të mëdha për të marrë mesfushorin ishte tashmë në lëvizje. Klube të tjera si Chelsea dhe Barcelona kishin marrë raportet e mira për lojtarin që u kishin transmetuar skautët e klubeve të tyre të pranishëm në atë turne dhe kishin hedhur në tryezë oferta marramendëse.

Në një përpjekje të dëshpëruar për ta mbajtur atë, në prill ai u ftua më në fund të stërvitej me skuadrën e parë të Penarol për herë të parë.

Pavarësisht përpjekjeve të klubit uruguaian, kishte një klub që tashmë kishte synime më serioze dhe të avancuara se të tjerët. Më 4 prill u mësua se klubi i Real Madrid kishte ofruar pesë milionë euro për Valverde, raporton albeu.com.

Real Madridi, në një lëvizje mjeshtërore, kaloi përpara klubeve të tjera të interesuara. I njohur në fillimet e tij me pseudonimin “Litlle Bird” (zogu i vogël), lojtari zbarkoi më 12 maj 2015 në Madrid, për t’iu nënshtruar një ekzaminimi mjekësor me klubin e bardhë. Hapi tjetër ishte nënshkrimi i një kontrate të re profesionale me Peaarol që do t’i lejonte Peaarol të fitonte të ardhura dhe të rregullonte transferimin e tij në Madrid. Më 23 maj 2015 u konfirmua paramarrëveshja me Real Madridin për dosjen e lojtarit, i cili qëndroi në Peaarol deri në moshën 18-vjeçare sipas rregullores së FIFA-s për transferimet ndërfederata.

Disa nga trajnerët e tij të parë e vlerësuan atë: “Ai është një lojtar teknik, me një vizion unik të lojës . Me topin në këmbë ai ndonjëherë e tepron sepse i pëlqen dhe kjo e bën atë të bëjë gabime. Me mua ai luante ne pozicione të ndryshme sepse e rrotullonte gjatë lojës topin. Ai mund të shpetojë një loje. Eshtë një nga tipiket që duan në Europë. Fizikisht është i bollshëm”.

Po, ata e kanë kuptuar mirë . Ky është Fede Valverde (Montevideo, Uruguay, 1998), një lojtar kyç në skemën e Ancelottit dhe që shquhet për shkathtësinë e tij, rrugën e tij, aftësinë e tij për të mbuluar hapësirat në fushë. Përktheu G.D. marrë nga Marca. /albeu.com/


Shtuar 26.11.2021 19:09