Marca frikëson Realin: 5 arsye pse ekipi italian mund të eliminojë djemtë e Zidane

Ka respekt të madh në Spanjë ndaj Atalanta vetëm disa orë para ndeshjes kundër Real Madrid, kthimi i 1/8-ve të Ligës së Kampionëve.

Pavarësisht 1-0 në ndeshjen e parë, nuk do të jetë e lehtë për ekipin e Zidane të kapërcejë raundin dhe sot versioni online i së përditshmes ‘Marca’ renditi pesë arsye që mund të favorizojnë italianët.

1) Dyshimet me Sergio Ramos – Mbrojtësi spanjoll sapo është rikuperuar nga një dëmtim në gju dhe ka qenë në gjendje të luajë vetëm një ndeshje pas rikuperimit. Kështu që – lexojmë – ka dyshime se ai do të jetë në gjendje të përballet me kundërshtarët e shtatit të Zapata dhe Muriel në mënyrën më të mirë të mundshme.

2) Mungesa e Casemiro – Casemiro është një lojtar kryesor për Zidane dhe ai nuk do të jetë atje. Isshtë thelbësore si në fazat mbrojtëse ashtu edhe në ato sulmuese, sepse çliron Kross dhe Modric nga puna “e pisët”.

3) Real Madrid jo i besueshëm në shtëpi – Pavarësisht se kanë nisen nga fitorja në ndeshjen e parë, blancos nuk e përcjellin besimin kur ata luajnë me Valdebebas. Kundër Elche ata fituan në frymën e fundit dhe më përgjithësisht Reali tregoi pak qëndrueshmëri në stadiumin e tij.

4) Ndryshimet taktike të Zidane – Trajneri i Real Madrid ka ndryshuar përbërjen e tij taktike në ndeshjen kundër Elche për të kaluar në mbrojtjen me tre, një ndryshim që ka ngritur dyshime se si skuadra spanjolle do të luajë sonte. Skuadra nuk dha përgjigjet e pritshme dhe për këtë arsye nuk ka ide të qarta se si do të luajnë kundër Atalanta.

5) Nuk ka audiencë – Publiku që frymëzoi rikthime të shkëlqyera mungon dhe do të luhet në Valdebebas pa audiencë. Nuk ka asnjë faktor shtëpie dhe luhet në Valdebebas, një avantazh për Atalanta.


Shtuar 16.03.2021 17:29