Historitë ndër vite me sherre të Ben Arfa te çdo ekip ku luajti, skandali i ri te Lille

35-vjeçari Hatem Ben-Arfa u transferua te Lille vetëm në janar të vitit 2022, por tashmë është afër largimit nga skuadra.

Pas ndeshjes së së shtunës me Bordeaux (0:0), futbollisti u hoq nga skuadra për shkak të një konflikti me trajnerin Joscelin Gurvennec.

Cfare ndodhi?

Sipas RMC Sport, pas ndeshjes, Ben Arfa fillimisht është zënë me zë të lartë me shokun e skuadrës Thiago Djalo dhe më pas është përhapur te trajneri. Lojtari tha: “Ne luajmë shumë thellë. Nuk dukemi si një ekip që lufton për një vend në kompeticionet evropiane. Ky nuk është Guingamp.

Ben Arfa përmendi Guingamp jo rastësisht, Gurwennek punoi atje në sezonin 2018/19, më pas klubi ra nga Ligue One. Më pas pati një pushim dy-vjeçar në karrierën e Joscelin, pas së cilës ai drejtoi Lille, shkruan albeu.com.

Akuzat e Ben Arfa nuk mund të quhen të pabaza. Lille ka shënuar vetëm shtatë gola në shtatë ndeshjet e fundit, katër prej të cilave kanë qenë kundër Clermont, i cili në Ligue 1 qëndron afër zonës së rënies. Në të kundërt, megjithatë, statistikat e golave ​​të pësuar – skuadra mbeti e thatë në çdo ndeshje, e pësuar vetëm në 1/8 e Champions League nga Chelsea. Lille aktualisht ndodhet në vendin e shtatë, katër pikë prapa zonës së Kupës Evropiane.

Vetë Ben-Arfa nuk u soll shumë korrekt në lojën me Bordeaux: zemërohej për çdo vendim të pasuksesshëm të shokëve të tij, ndërsa vetë e ekspozonte rregullisht topin.

Hatemi është një nga lojtarët më të diskutueshëm në futbollin modern. Gjatë karrierës së tij, ai pati keqkuptime si me shokët e skuadrës ashtu edhe me trajnerët, ishte temperamenti i tij i keq që e pengoi francezin të realizonte potencialin e tij të madh.

Është koha për të rifreskuar kronikën e konfrontimeve që përfshin Ben Arfa.

Në Lyon, ai u grind me Benzema dhe Squillaci

Në futbollin e madh, Ben Arfa bëri debutimin e tij në Lyon në 2004. Në sezonin 2006/07, Hatem u njoh si lojtari më i mirë i ri i vitit në Francë.

Diçka shkoi keq sezonin e ardhshëm. Ben Arfa u grind me Karim Benzema, i cili në atë kohë ishte tashmë një lojtar bazë solid dhe në fund të kampionatit, Hatem u përlesh me mbrojtësin Sebastian Squillaci në stërvitje. Pas kësaj, drejtuesit e Lionit e nxorrën lojtarin në shitje.

Në Marseille, ai refuzoi të hynte si zëvendësues, ai donte të fillonte nga minuta e parë

Në verën e vitit 2008, Real Madrid, Manchester United, Arsenal dhe Everton gjuanin për Ben Arfa, por lojtari veproi në stilin e tij, ai u largua për në Marsejë.

Tashmë në një nga seancat stërvitore të korrikut Hatem arriti të grindet me Djibril Cisse, i cili pak më vonë, në gusht, u nis për në Sunderland. Trajneri i atëhershëm i Marsejës, Eric Gerets, tha menjëherë se futbollisti i ri ka më shumë minus se plus. Fjalët e tij u konfirmuan tashmë në tetor, kur Hatem nuk pranoi të ngrohej para ndeshjes së Champions League, sepse nuk ishte përfshirë në start.

Sezonin e ardhshëm, ai u përplas me trajnerin e ri Didier Deschamps dhe u largua nga Marseille, duke fituar më në fund kampionatin me klubin.

Në Newcastle, ai u përplas me Pardew pas humbjes nga Manchester United

Hatem iu bashkua Newcastle në gusht 2010. Në sezonet e para gjithçka ishte mirë, por në vitin 2014 ai kritikoi ashpër trajnerin Alan Pardue pikërisht në dhomat e zhveshjes pas humbjes nga Manchester United (0:4). Pas incidentit, Ben-Arfa vazhdoi të luante për Newcastle, megjithëse shokët e tij mendonin se ai duhej të pezullohej.

“Poshtërim i tmerrshëm. Kam stërvitur për javë me lojtarë të rinj larg profesionistëve. Më dukej sikur isha mbyllur në një dhomë të errët pa derë. Unë pashë ferrin dhe nuk mund t’i zgjidhja problemet e mia. Unë isha i burgosur. Por gjithsesi u përpoqa të bindja veten se drita do të kthehej kur të gjeja rrugën e duhur”, kujtoi në mënyrë metaforike Ben Arfa atë periudhë të karrierës së tij.

Lojtari u huazua më pas për një kohë të shkurtër te Hull City  i cili udhëhiqej nga Steve Bruce. Trajneri u zhgënjye shpejt me Ben Arfa dhe e ktheu atë në Newcastle gjashtë muaj më vonë.

Në Nice, ai nuk u grind me askënd dhe pati sezonin më të mirë të karrierës së tij

Newcastle nuk i dha një shans të dytë Ben Arfa dhe i ndërpreu kontratën. Lojtari nënshkroi një marrëveshje me Nice në janar 2015. Më pas doli që francezi nuk u lejua të luante për Nice atë sezon. Sipas rregullave të FIFA-s, një futbollist nuk ka të drejtë të luajë për më shumë se dy klube gjatë vitit dhe Ben Arfa ishte paraqitur tashmë në Newcastle dhe Hull në atë kohë.

Ne shkurtHatemi prishi kontratën me Nice dhe tha se po i jepte fund karrierës, por në verë nënshkroi një marrëveshje të re me ekipin dhe dha segmentin më të mirë në karrierën e tij. Në të gjitha garat në sezonin 2015/16, ai shënoi 18 gola dhe bëri 7 asistime, ndërsa Nice përfundoi në vendin e pestë dhe u kualifikua në Ligën e Evropës.

Ben-Arfa beson se Claude Puel ringjalli karrierën e tij, ishte ai që drejtoi Nice.

“Marrëdhënia ime me Claude është si një marrëdhënie baba-bir, ai dëshiron që unë të zhvillohem. Ajo funksionon sepse mesazhet e tij arrijnë tek njerëzit. Jam shumë i lumtur që takova Puelin, ai më ndihmoi të kthehesha në rrugën e duhur. Jam vërtet shumë i lumtur dhe mirënjohës”, tha Ben Harfa

Në PSG, ai u përpoq t’i mbyllte gojën e Emery

Pas një sezoni të suksesshëm në Nice,  Ben Arfa u mor nga PSG. Por në Paris, lojtari nuk kaloi një sezon pa një skandal. Ben Arda mori një mospëlqim të menjëhershëm ndaj Unai Emery dhe mospëlqimi i tyre i ndërsjellë arriti kulmin kur PSG humbi nga Barcelona në Ligën e Kampionëve pas një rikthimi të madh në ndeshjen e dytë. Në prill 2017, Ben Arfa luajti ndeshjen e tij të fundit për PSG.

Lojtari nuk ishte më i përfshirë në klubin parizien. Por para Lille, ai arriti të luante për Rennes, Valladolid dhe Bordeaux. Përktheu në shqip. /albeu.com/


Shtuar 7.04.2022 21:41