Frikë nga Covid-19? Reagon CAF: Kupa e Afrikës nuk është në rrezik

Football Konfederata e Afrikës (CAF) mohoi këtë të mërkurën për Gazzetta dello Sport se festimi i Africa Cup 2022, i cili duhet të fillojë më 9 janar në Kamerun, është në rrezik për shkak të situatës në lidhje me Covid dhe gjithashtu për shkak të protestave nga klubet që nuk duan të heqin dorë nga lojtarët e tyre për javë të tëra. Turneu është caktuar për 9 deri më 6 shkurt.

Ishte kanali RMC që siguroi këtë të mërkurë se Kupa e Afrikës mund të shtyhej. CAF tha se është një “lajm i rremë”. Gjithnjë sipas mediave në fjalë, ajo që ishte përfolur javët e fundit tashmë është një probabilitet, që do të kishte arritur në veshët e disa përzgjedhësve, por që gjithsesi nuk do të shpallej së shpejti.

Problemeve organizative që rrjedhin nga Covid i është bashkuar edhe kundërshtimi i shumë klubeve, kryesisht angleze, për të hequr dorë nga lojtarët e tyre në mes të sezonit.

CAF e bëri të qartë se ndihet optimist për përgatitjet në Kamerun, sipas vetë CAF. Një zëdhënës tha për Gazzetta dello Sport: ” Kupa e Afrikës do të luhet dhe do të luhet në Kamerun , ne nuk duhet t’i përgjigjemi asaj që është thënë në Evropë, ata mund të publikojnë të gjitha lajmet e rreme që duan, ne jemi në Kamerun dhe po përgatitemi për turneun”.  /albeu.com


Shtuar 15.12.2021 14:49