“Dita më e errët si trajner i United”, Solskjaer reagon pas humbjes ndaj Liverpool

Manchester United ka pësuar një nga humbjet më të thella në historinë e klubit  mbrëmjen e djeshme ndaj Liverpoolit në “Old Trafford”, 0-5.

Trajneri norvegjez i United, Ole Gunner Solskjaer reagoi pas ndeshjes duke e cilësuar këtë si një nga ditët e tij më të errëta si trajner i “Djajve të Kuq”.

Skuadra e tij nuk po kalon një moment aspak të mirë në kampionat ku nuk njeh fitore në katër ndeshjet e fundit.

Humbje tani fillon të ngrejë sërish pikëpyetje mbi të ardhmen e trajnerit.

Për “Sky Sports” Solskjaer tha: “Nuk është e lehtë të thuash diçka, përveç se është dita më e errët që kam pasur duke udhëhequr këta lojtarë. Ne nuk ishim mjaftueshëm të mirë individualisht ose si ekip. Nuk mund t’i jepni një skuadre si Liverpool ato shanse dhe për fat të keq, ne i dhamë.

E gjithë performanca nuk ishte mjaft e mirë, kjo është e sigurt. Ne kemi krijuar hapësira, ata kanë pasur shanse, kanë qenë klinikë dhe ne nuk i kemi shfrytëzuar shanset tona herët. Pastaj goli i tretë është ai që vendosi lojën.

Stafi stërvitor është i shkëlqyer dhe unë zgjedh mënyrën se si ne i qasemi lojës dhe sot, ne nuk ishim mjaftueshëm klinikë përpara. Kishte hapësira për të dyja skuadrat dhe kur jepni mirë hapësirat e lojtarëve, ata shënojnë. Ju mund të shikoni prapa në sezonin e kaluar kur humbëm 6-1 ndaj Spurs – kjo është kilometra më keq. Opozita gjithashtu, kjo e bën atë kilometra më keq për mua si një djalë i Mançesterit dhe ne duhet ta kapërcejmë këtë sa më shpejt që të mundemi dhe vazhdo përpara.”

Kur u pyet nëse ishte ende njeriu i duhur për të udhëhequr ekipin, ai u përgjigj: “Ne kemi arritur shumë larg si grup dhe jemi shumë afër për të hequr dorë tani.

Nuk kam dëgjuar asgjë tjetër [për një largim të mundshëm] dhe jam ende duke menduar për punën e së nesërmes, sigurisht. Ne jemi të gjithë poshtë. Nuk mund të them tani që jam ndjerë më keq se kjo. Kjo është më e ulëta që kam qenë, por siç e thashë, unë e pranoj përgjegjësinë dhe kjo është e imja sot. Është e imja për të ecur përpara.

Unë besoj në veten time, besoj se po i afrohem asaj që dua me klubin, mendoj se çfarë kemi bërë, çfarë kam parë, zhvillimin, natyrisht, rezultatet kohët e fundit nuk kanë qenë mjaft mirë. Por unë duhet të jem i fortë dhe besoj në atë që kemi bërë, stafin stërvitor dhe lojtarët.”

Solskjaer tani përballet me detyrën e madhe për të grumbulluar skuadrën dhe stafin e tij përpara udhëtimit të tyre në Tottenham fundjavën e ardhshme.

“E vetmja mënyrë se si di t’i qasem jetës është të zgjohem nesër në mëngjes, të shikoj përpara, natyrisht të vlerësoj atë që ka ndodhur dhe të bëj më të mirën time dhe të jem i vendosur të kaloj kohë të vështira,” tha ai. /albeu.com


Shtuar 25.10.2021 09:23