3 ushqimet që duhet të përfshini në dietën tuaj për kocka të forta

Disa i shmangin sepse nuk u pëlqen shija e tyre, të tjerë nuk i pëlqejnë sepse shkaktojnë një lloj intolerance, por një gjë është e sigurt, pasi të gjithë rritemi, ne priremi të konsumojmë më pak produkte të qumështit ose t’i heqim ato plotësisht nga listën e ushqimeve që blejmë.

Sidoqoftë, ajo që i kushtojmë pak vëmendje është fakti se produktet e qumështit janë burime të mëdha të kalciumit, një lëndë ushqyese që është thelbësore si për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e kockave ashtu edhe për presionin e gjakut të shëndetshëm, funksionin e muskujve dhe rrahjet e zemrës.

E mira është se kalciumi mund të absorbohet nga trupi përmes burimeve të tjera, të cilat mund të jenë më pak të njohura, por mund të shtohen mirë në dietën tuaj dhe t’ju ​​ofrojnë të gjithë elementët e tyre të mirë.

Kush janë ata;

Një shtesë e mirë në menunë tuaj janë perimet, të tilla si brokoli, spinaqi dhe bamjet, të cilat sigurojnë shumë kalcium në trup si dhe gatuhen lehtë.

Një burim i pasur i kalciumit dhe një ushqim shumë i shijshëm, janë fasulet e bardha, por edhe llojët e tjera që i përkasin kategorisë së kësaj bishtajoreje.

Bajamet rekomandohen nga shumë nutricionistë si një arrë super ushqyese dhe jo më kot. Sigurisht që nuk duhet ta teproni kur i konsumoni, por mjafton të dini se 23 bajame sigurojnë 75mg kalcium për trupin./albeu.com


Shtuar 21.09.2021 22:53