Ju jeni duke bërë një gabim të madh! A e dini sa e rrezikshme mund të jetë kur provoni fruta në Treg?

Frutat e palara të mbetura në banak për një kohë të gjatë mund të jenë fatale për shëndetin.

Sa herë keni kërkuar një frut në treg për ta provuar?

Ky është një gabim i madh, paralajmërojnë ekspertët, sepse mund të çojë në probleme shëndetësore.

Domethënë, kur temperaturat janë të larta rriten helmimet dhe infeksionet, ndërsa ushqimi është “bartësi” kryesor i baktereve dhe patogjenëve të rrezikshëm.

Kur shijoni vetëm një kokrra të kuqe ose frut të palarë, mund të infektoheni me escherichia, infeksion enterovirus dhe krimba dhe krimba të ndryshëm. Në të njëjtën kohë, rreziku rritet ndjeshëm kur merrni ushqim me duar të palara, shkruan albeu.com.

Ekspertët paralajmërojnë se është e pamundur të përcaktohet me sy se cilat fruta apo perime përmbajnë baktere dhe viruse patogjene që shkaktojnë helmim.

Prandaj, sigurohuni që të lani duart dhe më pas frutat dhe perimet përpara se t’i hani ato.

Sipas mjekëve,  simptomat e helmimit nga ushqimi janë ethet (nga 37 deri në 40 gradë), keqtrajtimi, humbja e oreksit, të përzierat, të vjellat, dhimbjet dhe fryrjet e stomakut, jashtëqitja e lirshme dhe diarreja.  Fëmijët dhe të moshuarit dhe njerëzit me imunitet të dobësuar janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj helmimit. /albeu.com/


Shtuar 7.07.2022 20:32